همراه ما باشید

کاوش بررسی می‌کند؛

پایداری چه زمانی لیست مخفی خود را رو می‌کند؟

پایداری چه زمانی لیست مخفی خود را رو می‌کند؟

ارائه فهرست مستقل انتخاباتی برای مجلس از سوی جبهه پایداری، دیگر تقریبا قطعی شده، این تشکل مخفیانه برای تدوین لیست انتخاباتی خود می کوشد با چهره‌های جنجالی، مشهور و توان رسانه‌ای بالا به صحنه بیاید.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، دیگر تقریبا هیچ جای تردیدی باقی نمانده است که جبهه پایداری هیچ گونه‌ انعطافی برای ائتلاف با شورای وحدت اصولگرایان یا همان ائتلاف نیروهای انقلاب نشان نخواهد داد. شمار بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران نیز از احتمال بالای جدایی کامل جبهه‌ پایداری و ارائه فهرستی جداگانه برای انتخابات مجلس به وسیله این جبهه سخن گفته‌اند.

هر چند خود پایداری‌ها تاکنون تنها از بررسی دیگر فهرست‌ها و گزینش افرادی همسو با شاخص‌های مورد نظرشان برای حمایت انتخاباتی صحبت کرده‌ و بدین ترتیب خود را متر و معیار صلاحیت نیز قرار داده‌اند، اما از یک سو چنین سیاستی هیچ تناقضی با ارائه یک فهرست مستقل ندارد و از سوی دیگر نیز اخباری در دست که جبهه پایداری به صورت کاملا بی سر و صدا و مخفیانه در حال بستن فهرست مورد نظر خود است.

 

شباهت مجلس نهم و یازدهم برای پایداری‌ها چیست

 

اینکه چرا پایداری‌ها تصمیم به تدوین فهرستی مستقل گرفته‌اند، دلایل بسیاری می‌تواند داشته باشد، اما مهم‌ترین دلیل این جبهه، اعتقاد به شباهت وضعیت امروز با 8سال پیش است. آن روزها، پس از 2 دوره حضور اکثریت اصولگرایان در مجلس، دیگر هیچ کس سخنی از رقیب سنتی، یعنی اصلاح‌طلبان نمی‌گفت و اهمیتی برای وزن و توان سیاسی آنان قایل نبود. به ویژه اینکه پس رخداد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دهم در سال 88، اصلاحات به شدت در تنگنا قرار گرفته بود.

در چنین شرایطی بود که شماری از چهره‌ها و مسئولان دولت احمدی‌نژاد که از دستگاه وی جدا شده بودند به همراه برخی از نمایندگان حاضر در مجلس که با بدنه اصلی اصولگرایان زاویه پیدا کرده بودند، وارد ائتلاف شده و دست به تاسیس جبهه پایداری ایران اسلامی زدند. این جبهه با دیگر اصولگرایان وارد رقابت شد و در یک مبارزه درون‌گفتمانی موفق شد، که شمار قابل توجهی از کرسی‌های مجلس و از جمله نیمی از کرسی‌های شهر تهران را از آن خود سازد.

البته در انتخابات دورهدهم در شهر تهران هیچ گونه موفقیتی برای اصولگرایان به دست نیامد و هریک از جناح‌های این جریان، دیگری مقصر این شکست سنگین معرفی کرد و پایداری ها هنوز هم دیگر اصولگرایان را برای آن مساله مورد هوجوم قرار می‌دهند، اما واقعیت این بود که پایداری سهم بسیار خوبی از فهرست متحد اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم داشت و حتی بیش از حقش نیز دریافت کرده بود و دلیل شکست در واقع تنها اقبال عمومی به سود اصلاح‌طلبان بود، نه رویکرد انتخاباتی اصولگرایان.

 

علت تاکید پایداری بر شفافیت گفتمانی/ تصفیه حساب داخلی با اصولگرایان

 

اکنون در سال 98  پایداری بر این باور است که اصلاح‌طلبان جریانی رو به نابودی هستند و به دلیل کارنامه غیر قابل قبول آنها در سال‌های گذشته، پیروزی اصلاحات در انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری آینده از کوچک‌ترین بختی برخوردار نخواهد بود و تنها اصولگرایان هستند که کرسی‌های مجلس را فتح خواهند کرد، درست مانند آنچه در سال 90 رخ داد!

به همین دلیل جبهه پایداری شعار شفافیت گفتمانی را پیش کشیده است تا از این رهگذر، در نبود رقیب سنتی به تسویه حساب با همراهان و یاران جفاکار خود که در گذشته راه خود را از آنها جدا کرده‌اند، بپردازد. گویا پایداری‌ها در انجام این کار از اعتماد به نفس بالایی نیز برخوردار بوده و خود را از هم‌اکنون پیروز میدان می‌دانند.

 

فهرست مستقل پایداری با راهبرد همه یا هیچ

 

راهبرد اصلی پایداری برای رسیدن به اهداف‌شان همه یا هیچ است! به این معنا که آنها در آغاز تلاش کردند تا به فشار آوردن به دیگر اصولگرایان، کسانی را که در نظر دارند را از دور خارج کرده و باقی را زیر فرمان خود بگیرند، اما چون این روند به نتیجه نرسید تلاشی را برای تدوین فهرست مستقل آغازه کرده و قصد دارند تا با نهایت تبلغات به سود خود و فشار رسانه‌ای به زیان دیگر اصولگرایان وارد میدان شده همه پیروزی را از آن خود سازند. اگر هم چنین چیزی رخ نداد، دست کم این خواهد بود که جلو پیش رفتن حریفان درون جناجی را خواهد گرفت و آنان نیز چیزی به دست نخواهند آورد.

برای رسیدن به این هدف جبهه پایداری قصد دارد تا با وارد کردن چهر‌ها معرف و کاریزماتیک و همچنین خوشنام به فهرست و یک پشتوانه رسانه‌ای بسیارخوب و هجمه سنگین به دیگر گروه‌های راستگرا، پایگاه رای اصولگرایان و رای‌های خاکستری را به سوی خود جلب کرده و رقیب داخلی را از صحنه بیرون کند.

 

ترکیب احتمالی فهرست پایداری‌ها

 

این افراد کاریزما و یا خوشنام از هر صنف و دسته‌ای می‌توانند باشند، از وزار و مسئولان ارشد دولت احمدی‌نژاد، مانند صادق محصولی، محمد سلیمانی، کامران فاضل لنکرانی و غلام‌حسین الهام گرفته تا نمایندگان ادوار مجلس که عضو جبهه یا نزدیک به آن بوده‌اند. کسانی مانند بیژن نوباوه، حمید رسایی و مهدی کوچک‌زاده از این دسته‌ هستند.

همچنین از روحانیون، وعاظ و مداحان پرآوازه نیز ممکن است در این فهرست حضور پیدا کنند، از کسانی همچمون مرتضی آقاتهرانی، سید محمود نبویان و محمدمهدی ماندگاری و حتی کسی مانند علیرضا پناهیان نیز می‌تواند در این بخش یاد کرد. مداحان نیز مور پسند پایداری نیز کم نیستند و حاج سعید حدادیان و میثم مطیعی جوان و تندرو می‌توانند از جمله گزینه‌های محتمل پایداری‌های به شمار بیایند.

پایداری‌ها جوانان مشهور و پر سر و صدای نزدیک به خود نیز کم ندارند. وحید یامین‌پور و امیرحسین ثابتی که مجریان دیروز و امروز برنامه‌های جنجالی جهان‌آرا، رو در رو، میدان انقلاب و ... بوده و هستند و در بهترین ساعات شبانه روز آنتن رسانه ملی را برای بیان و تبلیغ افکار خود در اختیار داشته‌اند از اعضا و نزدیکان جبهه پایداری هستند. افزون بر این چهره‌های جوان دیگری نیز ممکن امکان حضور در فهرست را داشته باشند که از جمله آنها می‌توان علی اکبر رائفی‌پور مشهور و میثم نیلی مدیر مسئول رجا نیوز اشاره کرد.

البته  همه نامبردگان تنها بخش کوچکی از اشخاصی هستند که شاخص‌های مورد نظر جبهه پایداری را دارا بوده و چهره‌های جنجالی و مشهور نیز دارند، افزون بر این برخی از این اشخاص به تنهایی از بسیاری چهره‌های سیاسی اصولگرا که دارد مقام و منصب رده بالا بوده‌اند نیز شناخته شده‌تر هستند . طبیعتا پایداری‌ها با وجود این همه گزینه امکان بستن فهرستی جنجالی با توان رسانه‌ای و تهاجمی بالا را خواهند داشت و باید در روزهای آینده شاهد آغاز فشار سنگین این جبهه بر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب باشیم.

احتمالا روزهایی پر تب تاب در راه است...

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه