همراه ما باشید

بیژن مقدم در گفتگو با کاوش:

پایداری توان به هم‌زدن بازی را ندارد

پایداری توان به هم‌زدن بازی را ندارد

یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه پایداری با شورای ائتلاف به تفاهم نخواهد رسید و فهرست جداگانه خود را ارائه خواهد داد، تاکید کرد: این کار اتفاق مهمی نیست، زیرا جبهه پایداری توان بر هم زن بازی اصولگرایان و شکستن رای آنها را ندارد.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، با اینکه در ماه گذشته اخباری پیرامون، دیدار و گفتگوی اعضای ارشد جبهه پایداری با دیگر اصولگرایان منتشر شد و این‌گونه به نظر می‌رسید که این جبهه قصد دارد تا به هر دلیلی در انتخابات مجلس یازدهم  با شورای وحدت اصولگرایان یا و  همان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، کنار آمده و یکپارچگی میان اصولگرایان را تحقق بخشد.

اما از همان لحظات آغازین این روند، نداهای دیگری از سوی جبهه پایداری برخاست که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم چنین اتحادی را رد می‌کرد. در نهایت نظرات جبهه به این برایند رسید که پایداری‌ها ائتلافی با گروه‌های دیگر نخواهند داشت و تنها اگر شخصی در فهرستی با شاخص‌های مورد نظر آنها هماهنگ باشد، از وی حمایت خواهند کرد.

اکنون نیز برخی از شنیده‌ها و اظهار نظرها، گویای آن است که پایداری‌ها از این مرحله نیز گذر کرده و در تکاپویی نامحسوس هستند تا فهرست ویژه خود را برای انتخابات مجلس تدوین کنند. به این ترتیب به نظر می‌رسد که این جبهه قصد دارد تا بار دیگر بازی اصولگرایان و یا هر بازی دیگری را که باب میلش نباشد، برهم بزند.

درباره تصمیم نهایی پایداری‎ها برای ائتلاف یا عدم آن، نتایج ارائه فهرست جداگانه این‌ جبهه، بازی به هم‌زن‌ بودن پایداری و موارد دیگر، گفتگویی با «بیژن مقدم»، فعال سیاسی اصولگرا و مدیر مسئول سایت الف انجام دادیم که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

 

امکان جمع کردن همه اصولگرایان وجود ندارد/ حضور جبهه پایداری در انتخابات مستقل خواهد بود

 

*آقای مقدم: آخرین اظهارات رسمی اعضای جبهه پایداری گویای آن است که این جبهه خود را درمقام داور فهرست‌ها قرار خواهد داد و از افرادی که با شاخص‌های مورد نظرشان هماهنگی داشته باشد حمایت خواهند کرد. به نظر شما آیا اصولگرایان با چنین مناسباتی می‌توانند با پایداری‌ها به توافق برسند؟

تمام تلاش اصولگرایان بر این بوده، که افرادی را که زیر این عنوان قرار می‌گیرند، دعوت کرده و چتر واحدی را ایجاد کنند، برداشت من این است، که این امکان فراهم نخواهد شد، زیرا به دلیل اختلافات موجود در مبانی و روش‌های گروه‌های گوناگون، چنین همگرایی‌ای محقق نمی‌شود.

جبهه پایداری نیز از جمله این موارد است. تلاش‌ها، دعوت‌ها و گفتگوهای بسیاری صورت می‌گیرد، ولی به نظر من، حتی اگر جبهه قصدی برای حضور در انتخابات داشته باشد این حضور مستقل خواهد بود. به این معنی که هرکس را که مناسب تشخیص دادند، در فهرستی وارد کرده و مردم را نیز دعوت خواهند کرد و دیگر کاری هم با جبهه واحد اصولگرایی و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و ... هم ندارند.

البته جبهه پایداری تا کنون نیز تقریبا همین نقش را بر عهده داشته است و این فاصله‌گذاری و جدایی در فعالیت‌ها در انتخابات‌های گذشته نیز به چشم خورده است. برداشت من این است در این دوره نیز پایداری همین مسیر را طی خواهد کرد، دلیلش هم این است که اتفاق خاصی نیافتاده است و نخواهد افتاد!

*پس شما نیز تعبیر بازی به هم زن‌ بودن پایداری‌ها مورد قبول شما نیز هست؟

نه به آن معنا! بازی به هم زنی یعنی اینکه آنها چقدر نفوذ داشته‌ باشند که بتوانند از سبد رای اصولگرایان کم کنند. در این مورد حتما اختلاف نظر وجود دارد! امکان دارد باور خود پایداری‌ها بر این باشد که عدد بالایی از رای دارند، اما بسیاری دیگر این را نمی‌پذیرند و معتقدند که این جبهه نمی‌تواند، شکست سنگینی برای فهرست جریان اصولگرا ایجاد کند.

اما از آنجایی پایداری‌ها این جریان را قبول ندارند و طرف مقابل نیز به آنها نقدهایی دارد، پس به تفاهم نمی‌رسند و هر طرف فهرست مخصوص خود را خواهد داشت.

*بر اساس آنچه شما گفتید و اظهارات دیگری که در این زمینه وجود دارد، تقریبا روشن و حتمی است که پایداری فهرستی جداگانه در انتخابات خواهد داشت. به نظر شما در صورت بروز این اتفاق اصولگرایان باید چه برخوردی با این مساله داشته باشند؟

این کار اشکالی ندارد! ببینید جبهه اصولگرایی یک جبهه باز است. هیچ کس را نمی‌شود مجبور کرد، بلکه باید از مسیر اقناع پیش رفت. بالاخره گروه‌های مختلفی هستند، که در عنوان کلی ذیل جریان اصولگرایی قرار می‌گیرند، اما روش‌ها و تاکتیک‌هایشان متفاوت است هنگامی که به زمان انتخابات نزدیک می‌شویم یا شرایط ویژه‌ای پیش می‌آید، که قرار است، نه به صورت حزبی، بلکه به صورت جبهه‌ای عمل بشود، طبعا همه زیر یک چتر قرار گرفته و تلاش می‌کنند که اختلافات خود را کنار بگذارند و روی اشتراکات خود متمرکز شوند.

جبهه پایداری نیز از این قاعده برکنار نیست، آنها حتما دعوت شدند و حتما با آنها گفتگو شده است، اما برداشت من این است که آنها در پایان وارد این جریان نشده و مستقل عمل خواهند کرد. اتفاق خاصی هم رخ نخواهد داد و جریان اصولگرایی مسیر خود را طی خواهد کرد، چون پرقدرت تر از جریان پایداری است.

پایداری‌ها چه حزب باشند یا بخشی از جریان اصولگرایی باشند و یا آن گونه که خود می‌گویند نسبتی با این جریان نداشته باشند، با جدایی‌شان اتفاق بزرگی نخواهد افتاد.

 

*پس به نظر این یک داستان مستقل و نباید واکنشی در برابر این اقدام پایداری‌ها صورت بگیرد؟

نه! واکنشی نیاز نیست. آنها یک تشکلات آزاد با یک نگاه خاص هستند که از آنها برای ائتلاف دعوت شده است. همان گونه که گفتم، مدل کار بر اساس اجبار نیست، بلکه بر پایه دعوت، تشویق و اقناع قرار دارد که اگر گروه‌ها قانع شدند در این چارچوب عمل خواهند کرد. وگرنه می‌توانند مستقل عمل کنند.

البته هنوز تا رسیدن به نتیجه نهایی فرصت باقیست، اما من برداشتم این است، که پایداری با مجموعه اصولگرایی به نتیجه نخواهد رسید و مستقل عمل می‌کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه