همراه ما باشید

کاوش بررسی کرد؛

آیات یزدی و مصباح یزدی به خبرگان برمی‌گردند؟

آیات یزدی و مصباح یزدی به خبرگان برمی‌گردند؟

۴سال پس از انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفندماه۹۴ قرار است انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان نیز همزمان با یازدهمین دوره مجلس برگزار شود.

به گزارش کاوش 7نفر از جمع ۸۸نفره خبرگانی‌ها در مجلس خبرگان پنجم درگذشته‌اند و بنا به اطلاعیه وزارت کشور انتخابات اولین میان‌دوره‌ای آن در استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم در روز جمعه مورخ ۲-۱۲-۱۳۹۸ همزمان با انتخابات یازدهمین دوره مجلس برگزار خواهد شد.

در انتخابات سال۹۴ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جامعه روحانیت و لیست امید و خبرگان مردم ۳فهرست جداگانه انتخاباتی منتشر کرده بودند. نام ۹نفر در فهرست ۱۶نفره هر ۳ جریان انتخاباتی برای استان تهران مشترک بود ولی فهرست خبرگان مردم منتسب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برخی تفاوت‌های اساسی در خود داشت. فهرست امید که حمایت اصلاح‌طلبان را نیز پشت سر خود داشت عاری از نام حضور چهره‌هایی همچون آیت‌الله یزدی، آیت‌الله مصباح و آیت‌الله جنتی در خود بود.

درنهایت فهرست مورد حمایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توانست اکثریت کرسی‌های تهران را در خبرگان رهبری به دست بیاورد. ۱۵نفر از فهرست امید و خبرگان مردم تهران به مجلس خبرگان راه یافتند و تنها آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان توانست به عنوان نفر شانزدهم و آخر از فهرست جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یک صندلی استان تهران را به دست بیاورد.

عمر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به پایان دوره خبرگان پنجم کفاف نداد و هنوز یک سال از انتخابات اسفندماه۹۴ نگذشته بود که در ۱۹دی‌ماه۹۵ درگذشت. بعدتر آیت‌الله شاه‌آبادی و آیت‌الله میرمحمدی نیز از فهرست تهران درگذشتند تا فهرست چهره‌های مرحوم خبرگان از تهران به عدد 3برسد. آیت‌الله محمد مومن نماینده هر ۵دوره خبرگان رهبری نیز از قم به این مجلس راه یافته بود که اسفندماه۹۷ درگذشت. با توجه به پایگاه رأی و جایگاه حضور آیت‌الله محمد یزدی و آیت‌‌الله محمدتقی مصباح یزدی در شهر قم گزینه کاندیداتوری این جاماندگان رقابت‌های سال۹۴ در میان‌دوره‌ای سال۹۸ بیش از هر گزینه دیگری برای تهران و قم محتمل است. هر ۲ آیت‌الله در شهر قم ساکن هستند و سابقه حضور در ادوار خبرگان رهبری را داشته‌اند.

پیش‌بینی مشارکت پایین‌تر مردم در انتخابات اسفندماه امسال مجلس شانس حضور چهره‌هایی همچون آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مصباح یزدی که با وجود حمایت اصولگرایان نتوانسته بودند به خبرگان راه یابند را نیز افزایش داده است.

با وجود فرصت ویژه خبرگان میان‌دوره‌ای برای آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مصباح یزدی، هرکدام که از تهران نامزد شوند به احتمال کار سخت‌تری در صورت مشارکت بالای اصلاح‌طلبان خواهند داشت. آرای سنتی شهر قم به سمت اصولگرایان است و به احتمال آیت‌الله مصباح یزدی از این شهر نامزد خواهد شد چراکه آیت‌الله یزدی سابق بر این توانسته بود در دوره‌های دوم، سوم و چهارم از استان تهران به خبرگان رهبری راه یابد.

حال باید دید معادلات این انتخابات چگونه رقم می خورد.

درباره نویسنده

محمد رضايي‌پور مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه