همراه ما باشید

کاوش گزارش می دهد؛

دو حقیقتی که طرح بنزین برای اصولگرایان روشن کرد

دو حقیقتی که طرح بنزین برای اصولگرایان روشن کرد

شاید برخی بر این باور باشند که به دلیل ترکیب سیاسی مجلس و دولت، این تنها اصلاح‌طلبان هستند که باید نگران پیامدهای سیاسی اجرای طرح افزایش قیمت بنزین باشند، اما این واقعه آنگونه هم که به نظر می‌رسد، منافع اصولگرایان را تامین نخواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، هر مقوله‌ای کوچکی در کشور را  تحت شعاع قرار داده است، چه رسد به عرصه سیاست که خواه ناخواه در میانه میدان قرار دارد.

 

طرح بنزین تنها دامن اصلاحات را به آتش نخواهد کشید

 

 شاید برخی از تحلیل‌گران بر این بارو باشند، که به دلیل ترکیب کنونی مجلس و دولت و اینکه ساختار قدرت در این بازه زمانی منسوب به اصلاح طلبان است، پس همه پیامدهای منفی و چالش‌های اجرای طرح بنزین نیز به پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود و خطری جناح رقیب را تهدید نخواهد کرد و بنابراین در انتخاباتی که مجلس شورای اسلامی برای دوره‌ یازدهم خود در پایان زمستان پیش رو دارد، همه چیز به سود اصولگرایان خواهد بود.

اما مساله به این سادگی‌ها نیز نیست. اظهارات بسیاری از چهره‌های اصولگرا که بر غیر سیاسی و فراجناحی بودن طرح بنزین و اینکه به هیچ‌ وجه نباید آن را به گروه خاصی نسبت داد یا برای انتخابات مجلس از این طرح بهره‌برداری سیاسی کرد، گویای این واقعیت است که در میان اصولگرایان نیز نگاهی متفاوت نسبت به این مساله وجود دارد.

تا همین چند روز پیش اصولگرایان خود را پیروز بی رقیب  انتخابات مجلس می‌دانستند و این اطمینان به جایی رسیده بود که از انتخابات گذر کرده و در حال بحث و نبرد درونی بر سر صندلی‌های ارزشمند مجلس، از جمله ریاست و هیئت رئیسه آن بودند. اما اکنون به نظر می‌رسد که محاسبات دگرگون شده و بسیاری از پیش‌فرض‌ها رو به دگرگونی است. تغییراتی که نفطه آغاز همه آنها بدون تردید اجرای طرح افزایش قیمت بنزین است.

 

چالش ریزش پایگاه رای اصولگرایان

 

به نظر می‌رسد که اصولگرایان با اجرای طرح بنزین به دو چالش اساسی پیش روی خود در انتخابات مجلس آگاه شده باشند. نخستین چالش این جریان پایگاه رای است. تا پیش از این، پیش فرض معادلات این بود که طبقه متوسط و مرفه شهری که همواره پشتیبان اصلاح‌طلبان بوده‌اند، به علت کارنامه‌ نه چندان مثبت جریان اصلاحات، امید و اعتماد خود را نسبت به آنان از دست داده و پای صندوق‌ها حضور پرشوری نخواهند داشت. در مقابل پایگاه رای همیشگی اصولگرایان که بیشتر در طبقات پایین و کمتر برخوردار جامعه قرار دارند، هنوز از ازدوگاه اصولگرایان حمایت کرده و به سود آنها در انتخابات ظاهر خواند شد.

اما پس از اجرای طرح بنزین همه این تصورات با بحران روبرو شد، چرا که روشن شد، بیشترین مخالفت‌ها با اجرای طرح بنزین که در جامعه دیده شد، از ناحیه پایگاه رای آنها و بخش فرودست جامعه بوده است. از این رو این خطر وجود دارد که آن بخش از جامعه که اصولگرایان روی آن آنها حساب باز کرده‌اند، به دلیل ناراحتی از اجرای طرح، استقبال مورد انتظار را از صندوق‌های رای نداشته باشند.

 

مشکل در تدوین برنامه و ارائه وعده انتخاباتی

 

چالش دیگر جناح راست، برنامه‌ها و وعده‌هاست. بر اساس تجربه جناح اصولگرا همواره روی حمایت از قشر فرودست تاکید داشته است و این تاکیدات نیز معمولا به صورت وعده‌هایی برای پرداخت یارانه و کمک‌های نقدی به مردم ظاهر شده است. حتی در آخرین انتخابات نیز، این نامزدهای اصولگرا بودند که بحث پرداخت مبالغ بیشتری از یارانه به جامعه را پیش کشیده و از ان به عنوان یک شعار و وعده انتخاباتی بهره گرفتند. اما مشکل اینجاست که گویا این وعده‌ها دیگر چندان طرفدار ندارد، زیرا در همین وضعیت کنونی دیده می‌شود که جامعه از همین وعده که از سوی دولت مطرح شده است، استقبالی نمی‌کند. حتی با وجود اینکه دولت به صورت کاملا عینی به مردم پول پرداخت کرده، باز هم جامعه در گوشه ذهن خود به این طرح دید خوبی ندارد.

اخباری در دست است که اصولگرایان قصد جدی داشتند که در مبارزات انتخاباتی خود برای مجلس، بحث پرداخت‌های نقدی را به عنوان یکی از محورهای اصلی وعده انتخاباتی خود به مردم ارائه دهند و اکنون که حتی چنین مطلبی به صورت نقد هم خریداری ندارد، چرا باید امیدوار باشند که مردم به وعده نسیه آنها اقبال نشان دهند. همین مساله اصولگرایان را دچار چالش سردرگمی کرده است که چه وعده ای را می‌توان جایگزین برنامه‌ای کرد که مدت‌ها روی آن حساب باز کرده بودند.

 

طرح بنزین زنجیری بر پای هر دو جناح

 

در واقع با این اوصاف می‌توان گفت که این تنها اصلاح‌طلبان نیستند با چالش پایگاه رأی مواجه هستند، بلکه اصولگرایان نیز خواه ناخواه درگیر خواهند بود و باید چاره‌ای برای برون رفت از این وضعیت بیایند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه