همراه ما باشید

کاوش گزارش می‌دهد؛

سایه سنگین طرح سهمیه‌بندی بنزین بر شور انتخابات مجلس

سایه سنگین طرح سهمیه‌بندی بنزین بر شور انتخابات مجلس

 به نظر می‌رسد درپی اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، فعالیت انتخاباتی هر دو جناح عمده سیاسی به حاشیه رفته و در یک وضعیت تعلیق قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، طرح سهمیه بندی بنزین سر وصدای بسیاری برپا کرده است و تقریبا هیچ حوزه‌ای نیست که از امواج پدرقدرت آن در امان مانده باشد. یکی از جریان‌هایی که تاثیر شدیدی از اجرای طرح افزایش قیمت پذیرفته است، مساله انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی است.

 

سایه طرح بنزین بر ثبت نام انتخابات مجلس

 

در حالی که تنها، نزدیک به 10 روز تا موعد ثبت نام داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس باقی مانده است، به می‌رسد که همه چیز از مسیر مورد پیش‌بینی خود خارج شده باشد. سیاست‌ها و تصمیمات مربوط به مبارزات انتخاباتی  برای تصاحب کرسی‌های مجلس که با رکود روبرو شده بود و هر دو جناح در مورد مسایل این حوزه سکوت پیشه کرده بودند، در حال شکستن بود که طرح سهمیه بندی بنزین همه چیز را متحول کرد.

پس از مدت‌ها بی‌خبری رسانه‌ای تنور انتخابات کم کم در حال گرم شدن بود. اصلاح‌طلبان در حال روشن کردن تکلیف خود با سرلیستی عارف و وضعیت و کارنامه دیگر نمایندگان فهرست امید در مجلس بودند و اخبار مربوط به این تصمیم جدی به سرعت در حال انتشار درجامعه بود. همچنین به نظر می‌رسید که دعوای مشارکت مشروط یا بی قید و شرط نیز در جبهه‌ اصلاحات به نتیجه رسیده و اکنون نوبت وزن‌کشی درونی آنها برای هدایت جریان است. حتی دعوای میان کارگزاران و دیگر اصلاح‌طلبان نیز به مرحله جالبی وارد شده بود که با اجرای طرح سهمیه بندی همه چیز یکباره مسکوت شد. حتی طرح سامانه رای سنجی اصلاحات نیز که به نظر می‌رسید خط کشی برای مرزبندی آینده اصلاحات باشد نیز به صورت کامل معلق و از دستور کار شورا خارج شد.

اصلاح‌طلبان که با مشکلات بسیاری روبرو بودند و باید در مدت کوتاهی که تا ثبت باقی مانده  بود به آن سامان می‌دادند، اکنون در وضعیتی قرار گرفته‌اند که انگار هیچ چیز سر جایش نیست.هیچ کس صحبتی از ثبت‌نام عدم ثبت نام یا دعوای بستن فهرست و طراحی شعار و برنامه برای جلب توجه مردم نمی‌کند. 

 

اصولگرایان دوباره در سکوت فرو رفته‌اند

 

در سوی دیگر میدان، اصولگرایان نیز پس از مدت‌ها سکوت و دوری از فضای رسانه کم کم در حال آب کردن یخ‌های خود بودند. نخست زمزمه‌های کنار آمدن جبهه پایداری با شورای وحدت به گوش رسید و توجهات را به سوی خود جلب کرد. گام بعدی را شورا برداشت که پس از مدت‌ها سکوت و حرکت چراغ خاموش در مه غلیظ شایعات، سرانجام نام جدید و سخنگویی برای خود برگزید و بیانیه مهمی منتشر کرد. اخبار سرلیستی فهرست اصولگرایان نیز هر روز در حال داغ‌تر شدن بود و بازار تایید و تکذیبش رونق داشت. به نظر می‌رسید که شورا قصد دارد کم کم تکلیف خود با جبهه‌ پایداری را نیز روشن کند که طرح افزایش قیمت بنزین انها را نیز در یک شک کامل فروبرد و به سکوت کشاند.

تنها کسانی که سر و صدایی داشتند در این میانه تکاپویی از خود نشان می‌دادند، برخی از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری بودند که قصد و نیتشان نیز به خوبی روشن بود. به ویژه مجتبی ذوالنوری، نماینده قم که حملات خود را با استفاده از طرح بنزین روی علی لاریجانی متمرکز کرده بود تا در انتخابات شهر قم بخت خود را افزایش داده باشد.

اما این حرکت‌ها هم به سرعت به بن‌بست رسید و ساکت شد، به ویژه انتقادات تندی که خود چهره‌های شاخص اصولگرا از این رویکرده داشتند، سبب شد که اجرا کنندگان سناریو، عطای آن را به لقایش ببخشند و از بدنامی این کاری دوری کنند. ظاهرا خود این اشخاص نیز فهمیده بودند که چنین کاری، کم از بازی با آتش ندارد.

 

تعلیق عمومی در میدان انتخابات مجلس

 

با توجه به وضعیت طرح بنزین و هیاهوی پس از آن به نظر می‌رسد که مشکلات هر دو جناح از آنچه بود بیشتر شده و کلاف سیاست‌گذاری برایشان پیچیده‌تر از پیش است، به این ترتیب همه امیدها، که از پرشور شدن وضعیت انتخابات مجلس در پی آغاز ثبت‌نام داوطلبان وجود داشت، بر باد رفته است، حال باید به انتظار نشست و دید که جناح‌های سیاسی چگونه از این چالش عبور کرده و صفوف خود را برای روز ثبت نام نامزدها منظم خواهند کرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه