همراه ما باشید

گزارش کاوش از رابطه طرح بنزین و انتخابات مجلس:      

طرح بنزین به انتخابات ربطی ندارد، نباید هم مربوط شود!

طرح بنزین به انتخابات ربطی ندارد، نباید هم مربوط شود!

اغلب کارشناسان و تحلیلگران سیاسی و اقتصادی با وجود انتقاداتی که به نحوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین دارند، بر سر این مساله متفق‌القولند که این طرح فراجناحی بوده و نباید مورد بهر‌ه‌برداری گروه‌های سیاسی برای انتخابات مجلس قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، طرح افزایش قیمت بنزین مخالفان و موافقان بسیاری در همه سطوح دارد، از کسانی که با اصل افزایش قیمت بنزین مخالفت دارند تا کسانی که تنها شیوه اجرا را نادرست می‌دانند. در عرصه سیاسی بازخوردهای متفاوتی نسبت به این طرح وجود دارد، کسانی هستند که از این طرح به عنوان یک تصمیم لازم برای نظام یاد کرده و آن را فراجناحی می‌دانند تا اشخاصی که از همه توان خود از این طرح برای تصفیه حساب‌های سیاسی و افزایش محبوبیت عمومی بهره‌ می‌جویند.

از جمله مسایلی که ممکن است تحت تاثیر پیامدهای ایجاد شده از طرح افزایش قیمت بنزین قرار بگیرد، انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی و وضعیت جریانات سیاسی شرکت کننده در آن است. با توجه به آرایش سیاسی دولتی که مجری این طرح است و اعتراضات و انتقاداتی که به اصل یا اجرای این طرح وارد شده، ممکن است برخی اینگونه برآورد کنند، که این داستان در مجموع به سود جریان رقیب تمام خواهد شد و ضربه اصلی بر پیکر حامیان پیشین یا کنونی دولت فرود خواهد آمد.

 

نمی‌توان این طرح به یک گروه یا جریان خاص نوشت

 

هر چند که ظاهراً گروهی از اعضای جناح راست بر این باورند که چنین شرایطی موجب پیشرفت سیاسی آنها شده و به سودشان خواهد بود و در برابر آن، شماری از اصلاح‌طلبان نیز با نگرانی از نابودی سیاسی به خاطر اجرای این طرح، در تلاش‌اند تا به هر روش ممکن از قایقی که گمان می‌کنند در حال غرق شدن است پیاده شوند، اما بخش بزرگی از کارشناسان هم با کلیت طرح موافقند و هم آن را یک طرح فرا جناحی بنا بر تصمیم نظام می‌دانند.

برای نمونه «احمد کریمی اصفهانی»، دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی بازار و اصناف و از فعالان سیاسی اصولگرا، با اشاره به اینکه با وجود انتقادها به شیوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، اصل طرح با تصمیم سران قوا بوده است و مورد تایید است، تاکید کرد که این مساله به هیچ وجه ربطی به انتخابات مجلس ندارد و نباید آن را به حساب گروه سیاسی خاصی نوشت و با از بهره‌برداری سیاسی کرد.

 

در مسایل کلان نباید منافع گروهی مطرح شود

 

«عباس سلیمی نمین»، پژوهشگر و تحلیل‌گر سیاسی اصولگرا نیز ضمن مطرح کردن برخی انتقادات به شیوه‌های اجرای طرح، آن را تصمیم کل نظام و به صلاح ملت و کشور دانست.

وی که با نامه نیوز گفتگو می‌کرد، درباره استفاده‌های سیاسی یا جناحی از این طرح اظهار کرد: نگاه جناحی به اقدام اخیر دولت سم مهلک است. هرگز نباید در مسائل کلان مدیریتی کشور بحث منافع گروهی مطرح شود. آنچه مسلم است، این است که بحث حل مساله بنزین یک ضرورت بود و انتظار ما تنها کنترل تبعات این تصمیم است.

 

«ناصر ایمانی»، تحلیلگر سیاسی اصولگرا نیز در این زمینه نظری کم و بیش مشابه دارد. وی در گفتگو با نامه نیوز تاکید می‌کند:  این ایده که اصولگرایان ممکن است از کاهش محبوبیت اصلاح‌طلبان و دولت در شرایط حساس فعلی استفاده ببرند به هیچ وجه صحیح نیست.

 

طرح بنزین به انتخابات ربطی ندارد و نباید هم ربط پیدا کند

 

وی همچین اظهار کرد که در این زمینه اقتصادی اتفاقا اتفاق‌نظر بین همه طیف‌های سیاسی و حتی جریانات تندرو نیز وجود داشته است. این اتفاق نظر حتی بر سر نحوه اجرا نیز وجود داشته است. این مسئله به بحث انتخابات اصلا ربطی ندارد و نباید ربط پیدا کند.

ایمانی در پایان سخنان خود نیز تاکید کرده است که همه جناح‌های سیاسی باید در شرایط فعلی موقعیت را بسنجند و خوشبختانه نیز تا به‌حال هیچ جریانی از این اتفاق سوء استفاده سیاسی و انتخاباتی مشخصی از این اتفاق نکرده است.

 

طرح بنزین فراجناحی است

 

از نشانه‌های فراجناحی بودن طرح افزایش قیمت بنزین این است که موافقان و مخالفان اجرای این  طرح در افراد، گروه‌ها، مطبوعات و رسانه‌های هر دوجناح سیاسی عمده کشور به روشنی دیده می‌شوند و به آسانی قابل درک است که هیچ سیاست و رویکرد یکپارچه‌ای در یک جریان سیاسی خاص نسبت به این موضوع وجود ندارد. در مقابل آنچه دیده می‌شود آن است که رویکرد عمومی و کلی نظام و نخبگان سیاسی و علمی کشور در باره این طرح مثبت و حمایت کننده است.

یک یادآوری مفید برای کسانی که تلاش می‌کنند تا از وضعیت ایجاد شده به سود خود در انتخابات یا فضای سیاسی کشور بهره‌برداری کنند، آن است که شاید درکشورهای دیگر جهان، رقبای سیاسی برای پیشبرد اهداف خود، از رخ دادن وقایعی مشابه آنچه در کشورمان جریان دارد، نهایت استفاده را ببرند، اما از یک سو هیچ یک از آن کشورها، دشمنانی مانند دشمنان کشورمان نداشته و از سوی دیگر سیاست‌مداران آنها، مدعی نیستند که اخلاق در سیاست را به گونه‌ای متفاوت از دیگر نقاط جهان تعریف کرده‌اند.

همچنین لازم به ذکر است که حتی در این کشورها نیز مسایلی وجود دارد که به دلیل حساسیت و اهمیت حیاتی آن برای منافع ملیف بدون هیچ بحثی مورد تایید همه گروه‌ها و احزاب سیاسی قرار گرفته و کوچکترین بحثی در مورد آن نمی‌شود، بنابراین از سیاستمدارن کشور در همه جناح‌ها انتظار می‌رود که که دست کم اصول نخستین سیاست را رعایت کنند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه