همراه ما باشید

کریمی اصفهانی در گفتگو با کاوش:

نباید طرح بنزین را به یک جناح سیاسی وصل کرد/ دولت مجوز داشت

نباید طرح بنزین را به یک جناح سیاسی وصل کرد/ دولت مجوز داشت

دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار با اشاره به اینکه اصل طرح سهمیه بندی بنزین کار درستی بوده و اعتراض تنها به اجرا و تدبیر آن است، تاکید کرد: این طرح تصمیم سران سه قوه بوده و نمی‌توان آن را به یک جناح سیاسی نسبت داد.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، اجرای طرح اصلاح قیمت و سهمیه‌بندی بنزین، یک اقدام اقتصادی است، اما بدون تردید پیامدهای سیاسی بسیاری نیز دارد. آثار این طرح در عرصه سیاست داخلی و آرایش و معادلات میان نیروهای سیاسی و همچنین در حوزه سیاست و راوبط خارجی کشورمان به روشنی دیده می‌شود.

تکاپوی برخی چهره‌های سیاسی -که از جناج‌های مختلفی نیز هستند- در موضع‌گیری عوام‌فریبانه نسبت به طرح افزایش قیمت بنزین، که به وضوح برای قرار دادن خود در معرض دید و به دست آوردن محبوبیت در میان جامعه انجام می‌گیرد، نشان از اهمیت سیاسی این طرح و نقش بالقوه آن در آینده سیاسی بسیاری از بازیگران داخلی این عرضه دارد.

با توجه به نزدیکی انتخابات مجلس، طبیعی‌ترین پرسش ممکن آن استف که طرح افزایش قیمت بنزین چه اثری بر مشارکت عمومی در انتخابات پیش‌رو خواهد داشت و اینکه اجرای طرح شده معادلات سیاسی و آرای عمومی را به سود کدام گروه تغییر خواهد داد؟

 در مورد اثرات سیاسی داخلی و خارجی اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و همچنین پیامدهای آن برای انتخابات مجلس و جناح‌های سیاسی کشور، گفتگویی با  «احمد کریمی اصفهانی»، دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار و عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری انجام دادیم که شرح ان را در ادامه خواهید خواند:

*آقای کریمی اصفهانی! نظر شما درباره طرح افزایش قیمت بنزین که توسط دولت اجرا شده است چیست؟ و اثرات سیاسی آن در هرصه خارجی و داخلی چگونه تحلیل می‌کنید؟

 

من فکر می‌کنم که فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه سه قوه باید تصمیم بگیرند و تصمیمشان نیز قابل احترام است، سخن درستی است. اما از نگاه تحلیلی می‌بایست کارشناسی دقیقی روی این مساله انجام می‌شد که متاسفانه انجام نگرفت. شاید لازم بود که این طرح در معرض نقد مردم و کارشناسان قرار می‌گرفت. در این مورد نیاز بود که نه تنها از کارشناسان دولتی، بلکه از دیگر کارشناسان نیز نظرخواهی می‌شد، تا این طرح به صورت درست پیش می‌رفت و چنین مشکلاتی پیش نمی‌آمد.

مساله بعدی این است، زمان اعلام یک طرح باید روشن باشد، ممکن است که اصل طرح چیز خوبی باشد، اما زمان اعلام و اجرای آن به گونه‌ای است که مشکلاتی را به وجود می‌آورد. و این چیزی است که باید رعایت شود. در مورد همین طرح افزایش قیمت بنزین، ما شاهد همزمانی اجرای این طرح با حضور میهمانان خارجی در کنفرانس وحدت اسلامی هستیم که درست روزهای اوج هیجان اجرای طرح در تهران حضور داشتند و در سطح شهر تردد می‌کردند. این موضوع از نظر من نشانه بی‌تدبیری است، چون این میهمانان، آنچه مشاهده کرده‌اند را به کشورهایشان منتقل می‌کنند.

همچنین باید توجه داشت که هم‌اکنون در کشورهای عراق و لبنان نیز مسایل و اتفاقات مشابهی پیش آمده است و تمام نیروهای ضدانقلاب و منافقین و همه دشمنان ما که امریکا و اسراییل در رأس آنها قرار دارند، ماه هاست که در حال دامن زدن و تبلیغات منفی روی این مساله هستند. در این شرایط آیا لازم نبود که تدبیر بیشتری صورت می‌گرفت.

 

مجوز این کار مدت‌ها پیش به دولت داده شده بود

 

بالاخره از 10 سال پیش چنین مجوزی به دولت داده شده بود و می‌بایست این مسایل را دنبال می‌کرد. دولت می توانست از سال گذشته با اجازه‌ای که قانون داده بود، اصلاح نرخ را اجرای کند تا به تدریج به قیمتی واقعی برسیم و شاهد چنین اتفاقاتی هم نمی‌بودیم. انجام چنین کاری، آن هم به صورت یکباره تدبیر مناسبی نبود. ما به اصل موضوع اعتراضی نداریم و این نیاز دولت بوده است، اما به روش و کار کارشناسی آن حتما اعتراض داریم.

از سوی دیگر دولت می‌بایست پیش‌بینی اتفاقات ممکن را نیز می‌کرد، و برای جدا کردن اعتراضات مردم از اغتشاش‌گران تدبیری می‌اندیشید تا کار به پس از اجرای طرح نکشد. پیش از رخ‌دادن چنین مواردی باید بستر آن به صورت کامل از میان می‌رفت. چنین اغتشاشاتی بدون تردید از پیش برنامه‌ریزی شده است و نمی‌توان گفت که تنها یک پیش‌آمد و اتفاق بوده است. دولت نیز از این برنامه‌ها آگاهی داشته و باید برای جلوگیری از آن فکری می‌کرد.

 

این مسایل به انتخابات ربط پیدا نمی‌کند

 

یکی از دلایلی که ثابت می‌کند، دولت روی این مساله کارشناسی دقیقی انجام نداده است، تغییر پیوسته میزان سهمیه‌های بنزین و گروه‌های دارای سهمیه است. بسیاری از موارد وسایل نقلیه که باید سهمیه می‌داشتند، اصلا احصاء نشده بود و ما معتقدیم که کاری با این گستردگی و اثرات بیشمار، نباید شتاب‌زده انجام می‌گرفت، اما دولت در این طرح بسیار عجولانه عمل کرد.

 

*به نظر شما اجرای این طرح و پیامدهای آن می‌تواند روی استقبال مردم از صندوق‌های رای در انتخابات مجلس که نزدیک هم هست، اثرگذار باشد؟

 

خیر! کسانی در شهرها دست به تخریب زدند، مردم نبودند. ما امیدواریم که در این زمینه دقت شود و سازمان‌های اطلاعاتی کشورمان این موارد را احصاء و برای مردم روشن کنند که این رفتارها، اعمال سازمان‌یافته‌ای بوده است که جدای از ملت هستند. ملت ایران به تعیین سرنوشت خودشان، اعتقاد دارند و این مسایل را به انتخابات پیوند نخواهند زد. تاکید می‌کنم کسانی که به رفتارهای نادرست اقدام کردند، به هیچ وجه ملت نیستند و بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که ما این مسایل را به انتخابات ربط بدهیم.

 

*به نظر شما این اجرای این طرح و پیاندهای آن می‌تواند به سود یک جناح سیاسی خاص در کشور باشد؟

 

به نظرم وصل کردن این موارد به کار سیاسی اصلا کار درستی نیست. این طرح اصلا یک کار سیاسی نبوده است و تنها بی‌تدبیری در آن اتفاق افتاده است. هنگامی که ما می‌دانیم ان کار تصمیم سه  قوه بوده است، چگونه می‌توان آن را به یک جناح سیاسی وصل کرد. چنین تحلیلی بسیار بی‌ربط و بی‌جاست. اصل تصمیم درست بوده است و اعتراض تنها به اجرا و تدبیر آن است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه