همراه ما باشید

کاوش بررسی کرد؛

ماجرای نمونه‌برداری آژانس از تورقوزآباد و پاسخ ایران

ماجرای نمونه‌برداری آژانس از تورقوزآباد و پاسخ ایران

کرنل در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: برای ایران مهم است که به سوالات نگران کننده آژانس درباره یک موقعیت به‌طور اساسی و رضایت‌بخش پاسخ دهد.

به گزارش کاوش؛ کرنل فروتا مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش روز دوشنبه خود به هفتاد و چهارمین جلسه منظم مجمع عمومی سازمان ملل گفت: در یک سال گذشته، ما به بررسی و نظارت بر اجرای تعهدات مربوط به هسته‌ای ایران تحت برنامه جامع اقدام مشترک ادامه دادیم. ما به مطلع نگه داشتن هیأت مدیره آژانس و شورای امنیت از تحولات مربوط به اجرای تعهدات ایران در برجام ادامه دادیم، از جمله در مورد نصب سانتریفیوژهای پیشرفته جدید و فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی. من به تازگی هیأت آژانس را درباره ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم در فردو مطلع ساختم. هفته گذشته من درباره یک موضوع مرتبط با کامل بودن اعلامیه‌های پادمانی ایران تحت توافقنامه پادمان و پروتکل الحاقی به هیأت دولتمردان خود اطلاع دادم.

کرنل در این سخنرانی همچنین با اشاره به یک موقعیت اعلام نشده در ایران گفت: برای ایران مهم است که به سوالات نگران کننده آژانس درباره یک موقعیت در ایران به‌طور اساسی و رضایت‌بخش پاسخ دهد. من امیدوارم بعد جلسه هفته گذشته هیأت مدیره آژانس، تعامل اساسی از سوی ایران منجر به شفاف‌سازی همه جوانب مرتبط شود.

او در عین حال افزود: آژانس همکاری خود را با ایران در تلاش برای حل این مسئله ادامه خواهد داد. آژانس همچنان به بررسی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده توسط ایران تحت توافقنامه پادمانی‌اش ادامه خواهد داد. ارزیابی‌ها در مورد عدم وجود مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام نشده در ایران ادامه دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در انتهای گزارش خود از اقدامات ایران تحت برجام آورده بود «همانطور که در تاریخ 7 نوامبر 2019 مدیرکل موقت به  شورای حکام گزارش کرد، آژانس ذرات اورانیوم طبیعی ساخت بشر در مکانی که توسط ایران به آژانس  اظهار نشده بود، شناسایی کرده است . مهم است که ایران به تعاملات خود با آژانس برای حل و فصل موضوع در اسرع وقت ممکن ادامه دهد. تعاملات ادامه دار بین آژانس و ایران در ارتباط با اجرای موافقتنامه پادمان و  پروتکل الحاقی، نیازمند همکاری به موقع و کامل توسط ایران است.»

گاردین در این باره نوشت: این ذرات به عنوان محصول اورانیوم استخراج و فرآوری اولیه شده‌اند، اما غنی‌سازی نشده‌اند. این روزنامه انگلیسی در ادامه آورده است: آژانس در گزارش خود به نام سایت مورد نظرش اشاره نکرده است، اما منابع دیپلماتیک پیش از این گفته‌اند که این آژانس در قبال سایت‌هایی که اسرائیل در ارتباط با آنها ابراز نگرانی کرده بود سوال‌هایی را پیش روی ایران قرار داده بود. همچنین در گزارش سایت گاردین آمده است: منابع گفته‌اند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بهار امسال نمونه‌هایی را از منطقه تورقوزآباد تهران گرفته‌اند و ایران در ارائه جواب برای توضیح نتایج آزمایش کند بوده است.

بهروز کمالوندی صبح روز شنبه پس از بازدید خبرنگاران از تاسیسات غنی‌سازی فردو در نشست خبری درباره احتمال وجود خرابکاری در تورقوزآباد گفته بود: در این باره مساله آلودگی نیست، ذراتی که می‌توانند پرواز کننند هر جایی می‌تواند باشد و آلودگی با غنای بالا اصلا در آنجا مطرح نیست. در عین حال موضوعی مثل تورقوزآباد ممکن است برای هر کشوری در ارتباط با آژانس باشد. اصلا مساله مهمی در این باره نیست و کاملا قابل حل است البته تلقی ما این است. تورقوزآباد برای بخش خصوصی است و سایت ما نیست و هر اتفاقی می‌تواند در آن انجام شود. اسرائیلی ها سعی کردند سر و صدایی انجام دهند اما به ضررشان شد و این مساله باعث شد گزارش جامعی در آژانس ارائه شود و موارد بیشتری توضیح داده شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل مهرماه سال گذشته در جریان سخنرانی خود در سازمان ملل ادعا کرد که ایران در نزدیکی شهر تهران دارای یک انبار هسته‌ای مخفی است و بر این اساس اروپا را به اهمال‌کاری در مقابل ایران متهم کرد.

درباره نویسنده

محمد رضايي‌پور مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه