همراه ما باشید

گزارش کاوش از مراسم 13 آبان:

شخصیت‌های سیاسی امروز چه گفتند؟

شخصیت‌های سیاسی امروز چه گفتند؟

در سالروز تسخیر لانه جاسوسی، بسیاری از شخصیت‌ها کشوری و لشکری در راهپیمایی 13 ابان حضور یافته و مواضع خود را نسبت به دولت آمریکا اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، درست چهل سال پیش و در صبح روز سیزدهم آبان‌ماه 1358، گروهی از دانشجویان انقلابی که به خود عنوان دانشجویان پیرو خط امام (ره) را داده بودند، به سوی سفارت ایالات متحده امریکا در خیابان آیت‌الله طالقانی تهران حرکت کرده و پس از تجمع در پشت دیوارهای سفارت و ورود به داخل آن، کنترل کنسول‌گری را در اختیار گرفته و کارکنانش را در همان محل به عنوان گروگان بازداشت کردند.

دلیل اصلی تسخیر سفارت توسط دانشجویان این بود که دولت ایالات متحده پس از چندماه کشمکش، سرانجام اجازه ورود شاه مخلوع ایران به داخل خاک امریکا را صادر کرد و محمدرضا پهلوی را در شهرنیویورک پذیرفت. دانشجویان نیز با تسخیر سفارت تلاش کردند تا شاه را در مبادله با گروگان‌ها برای محاکمه به کشور بازگرداند. البته این رخداد تنها یک محرک بود و انقلابیون بیشتر از دخالت‌های ایالات متحده و خطر کودتا در ایران نگران بودند.

آنچه در 13 آبان رخ داد، موجب شد تا روابط رسمی و دیپلماتیک تهران و واشنگتن به صورت کامل قطع شده و زمینه حضور انریکا در ایران از میان برود. از آن تاریخ هرساله در روز 13 آبان راهپیمایی‌های در تهران و در خیابان‌های پیرامون ساختمان سفارت پیشین امریکا که اکنون به لانه جاسوسی معروف است، برگزار می‌شود تا هم یاد و خاطره این اتفاق مهم زنده باقی بماند و هم اعلام شود که مواضع دولت و مردم ایران نسبت امریکا مانند روز نخست بوده و تغییری نکرده است.

یکی از وقایع مرسوم و مهم این راهپیمایی هرساله، حضور چهره‌های شاخص کشوری، لشکری، سیاسی و ... در این مراسم و سخنرانی یا گفتگوی آنها با رسانه‌هاست که از نظر سیاسی، نظامی و بین‌المللی اهمیت به سزا و بازتابی گسترده دارد.

 امسال نیز چهره‌های بسیاری در این راهپیمایی حضور داشتند که خلاصه از سخنان آنها درباره 13 آبان، آمریکا و ... را در ادامه این گزارش خواهید خواند:

 

امریکا همیشه به دنبال مذاکره با ایران بوده است

 

سردار «محمّدرضا یزدی» فرمانده سپاه محمّدرسول‌الله تهران بزرگ از جمله چهره‌های لشکری حاضر در مراسم 13 آبان بود که در حاشیه این راهپیمایی، با اشاره به فرمایش‌های اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کسانی که به سازش گرایش دارند، بدانند آمریکا رو به افول است، گفت: در دو قرن گذشته از انگلیس و آمریکا ضربه های بزرگ خوردیم و هر جا که دل به مذاکره بستیم و به آنها اعتماد کردیم شکست خوردیم.

سردار یزدی تصریح کرد: آمریکایی‌ها طی این چهل سال هر کاری انجام دادند تا با ما مذاکره کنند، حتی در دفاع مقدس علیرغم اینکه به صدام کمک می کردند اما به دنبال مذاکره با ما بودند.

 

افول امریکا نزدیک است

 

سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در سخنرانی یوم‌الله ۱۳ آبان در مقابل لانه جاسوسی، اظهار کرد: سیزدهم آبان، نمادی از سه رویداد تاریخی در سالهای ۴۳ ، ۵۷ و ۵۸ است که در هر سه حادثه، در یک طرف بازیگر اصلی و کارگردان آمریکاست و در مقابل آن رویکرد دینی و ملّی جوانان انقلابی، که در هر سه مقطع، همگرایی با رهبری واحد و همسویی با گفتمان دینی به محوریت حضرت امام (ره) مشهود است.

فرمانده کل ارتش: 13 آبان یادآوری می‌کند که تسلیم فقط مختص ذات اقدس الهی است و هرگز نباید در برابر مستکبران و نظام سلطه سر تسلیم فرود آورد. مردم سرافراز ایران در 13 آبان به جهان نشان دادند که دیوار ظلم و ستم، هر چند به ظاهر محکم باشد، شکستنی و فروریختنی است و با مقاومت و ایستادگی در راه حق می‌توان در مبارزه با ستمکاران پیروز شد و به اهداف عالی انسانی دست یافت.

وی گفت: انقلاب اسلامی ایران به‌رغم خواست و باور دشمنان و مستکبران، چهل سالگی را پشت سر‌گذاشته و با سرعت گردنه‌های خطرناک را درنوردیده و مسیر پیشرفت و بالندگی را طی می‌کند. امروز انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران به بلندای اقتدار و عظمت دست یافته و در جایگاه تعیین‌کننده قرارگرفته است.

فرمانده کل ارتش تاکید کرد: در پرتو الهام‌بخشی، استکبارستیزی و مقاومت اسلامی، شیطان رانده شده از منطقه، طعم تلخ شکست و سرخوردگی را چشیده و جایگاه خود را از دست داده و در مسیر افول با سردرمداری ترامپ با سرعت بیشتری به سقوط نزدیک می‌شود.

وی تاکید کرد: خواهران و برادران عزیز؛ دشمنی و عداوت آمریکا با ملّت ایران، نه به موضوع بخصوصی مثل موضوع هسته‌ای منحصر و نه قائم به شخص است، تضاد غرب و آمریکا با ایران یک تضاد راهبردی است نه تاکتیکی ، اختلاف بین نظام استکبار و جمهوری اسلامی ماهوی و محتوایی و ریشه‌ای است.

فرمانده کل ارتش تاکید کرد: تغییر رفتار ایران از اردیبهشت ۹۸ و اتّخاذ راهبرد مقاومت فعال باعث تغییر در محاسبات و رفتار نظام استکبار گردیده و عقلای آنها این پیام را درک کرده‌اند که دوران فشار با هزینه صفر به پایان‌رسیده و ایران برای پاسخ به فشارها، امکانات، اراده و اجماعِ لازم را دارد.

سرلشکر موسوی گفت: برخی از اندیشمندان غربی با ارائه شواهد و قرائن افول آمریکا را پیش‌بینی کرده اند و مقایسه ۲۰ سال پیش آمریکا با ۱۰ سال پیش و امروز در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی مؤید این پیش‌بینی است، امّا تکیه‌گاه و استدلال محکم ما وعده‌های الهی است، این وعده تخلف ناپذیر الهی است که قطعاً جبهه حق بر باطل پیروز می‌شود و بندگان صالح خداوند در سراسر زمین حاکم خواهند شد.

 

مذاکره با امریکا اتلاف وقت است

 

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه حضور در راهپیمایی، در خصوص مذاکره با آمریکا گفت: ما از مذاکره با آمریکا به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسیم و بارها خیانت اروپا و امریکا به ما اثبات شده است.

وی افزود: مسئولان کشور نباید وقت خود را تلف کنند و از اداره کشور، خودشان را کنار بکشند چون امروز کشورمان نیازمند اراده‌های قوی‌تری برای اداره است.

 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: صبر و انتظار برای اینکه از اروپا و آمریکا سرمایه و تکنولوژی بیاید، خیال باطل بود که حتی در زمان رژیم شاه این کار عملیاتی نشد.

 

روحیه استکبارستیزی مردم شدت گرفته است

 

حجت الاسلام رستمی در حاشیه راهپیمایی ۱۳ گفت: حدود ۴۰ سال از تعطیلی لانه جاسوسی آمریکا و به تعبیر امام(ره) انقلاب دوم می‌گذرد و مردم همچنان مانند آن روزها با حضور گسترده خود نشان دادند پای انقلاب‌شان هستند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: مردم به آینده امید داشته و به در زوال بودن و در مسیر سقوط بودن قدرتهای پوشالی یقین دارند و حضور در این راهپیمائی هم همین را نشان می دهد.

حجت الاسلام رستمی حضور گسترده مردم، دانشجویان و دانش آموزان در راهپیمائی امروز را نشانه شدت گرفتن روحیه استکبار ستیزی آحاد  مردم دانست.

 

امریکا مذاکره نمی‌کند، دیکته می‌گوید!

 

حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان نیز اظهار کرد: مذاکره در عرصه سیاسی تعریف خاصی دارد، مذاکره سقف، کف و میانه دارد.

وی افزود: کف مذاکره همان نقاط مشترک و سقف مذاکره همان چک و چانه زدن است. آمریکا مذاکره نمی خواهد و به دنبال مذاکره نیست، چراکه او از قبل سقف مذاکره را معلوم کرده است و به دنبال این نیست که بنشیند و تبادل نظر داشته باشد بلکه سقف مذاکره را تعیین کرده است، یعنی ما بیاییم و به نتیجه برسیم که صنایع موشکی را تضعیف کند.

مدیرمسئول روزنامه کیهان خاطرنشان کرد: این دیگر به معنای مذاکره نیست بلکه بیشتر دیکته نویسی است و تکلیف دیکته نویسی مشخص است.

 

آمریکا اهل مذاکره نیست

 

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(دوشنبه، 13 آبان) پارلمان گفت: آمریکا کشوری است که چهره واقعی خود را نشان داده است. آمریکایی‌ها تمام تعهدات بین‌المللی را راحت و یکطرفه زیرپا گذاشته و اجرایی نمی‌کنند و بعد می‌گویند، بیایید مذاکره کنیم، تو که اهل مذاکره هستی، چرا زیر همه آنچه که نوشتند، می‌زنی؟!

همچنین مجلس امروز، جلسه علنی را زودتر تعطیل کرد تا نمایندگان نیز در راهپیمایی شرکت کنند.

 

مسئولانی که امیدوار به غربند با مردم همسو شوند!

 

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نیز در راهپیمایی حضور داشت و  گفت: حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۱۳ آبان نشانگر مقیدبودن به آرمان‌های انقلاب اسلامی و امام راحل است. مهم‌ترین مسئله‌ای که باعث می‌شود مردم ما با تمام مشکلاتی که به واسطه دشمنی غربی‌ها متحمل شده‌اند، پشتیبان و حافظ انقلاب اسلامی باشند و تحت هیچ شرایطی خسته و ناتوان نشوند، فرهنگ دفاع مقدس است، فرهنگی که ریشه در مقاومت و ایستادگی دارد.

وی با تاکید بر اینکه حضور مردم در راهپیمایی امروز منجر به شکست نقشه‌های آمریکا خواهد شد،گفت: آیا تحریم‌ها بر زندگی مردمانی که در راهپیمایی امروز شرکت کرده‌اند، اثر نداشته است؟! یقینا این حضور زبان گویای مردم است که می‌گویند در برابر تحریم و تهدیدات مقاومت می‌کنیم، اما زیر بار ظلم نخواهیم رفت.

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه ۱۳ آبان مصداق وحدت، میهن‌دوستی و دشمن‌ستیزی ملت ما به‌شمار می‌رود، گفت: رسانه‌های غربی اگر می‌توانند؛ حضور عظیم ملت ولایت‌مدار و استکبارستیز ایران اسلامی در راهپیمایی امروز را سانسور کنند.

کدخدایی با تاکید بر اینکه راه حل تمام مشکلات جاری کشور در گرو نهایت بهره‌گیری از ظرفیت‌های ملی است، به حضور مردم در راهپیمایی امروز اشاره و تصریح کرد: امیدواریم برخی مسوولان که نسبت به ظرفیت‌های غرب امیدوارند، با مردم همسو و هماهنگ شوند و برای شکست توطئه‌های دشمنان مقتدرانه عمل کنند.

 

گفتنی است که محمدباقر قالیباف و احمد توکلی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این راهپیمایی حاضر بودند و حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان هم با عصا و پای شکسته در این راهپیمایی حضور داشت.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه