همراه ما باشید

کمبود ویتامین D چه عوارضی دارد؟ + راه های تشخیص و درمان آن

ویتامین D برای عملکرد بسیاری از قسمت های بدن ضروری است. منابع غذایی تا حدی ویتامین D مورد نیاز بدن را فراهم می کنند اما میزان زیادی از ویتامین D از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به دست می آید. بعد از این که بدن ویتامین D دریافت کرد

ویتامین D برای عملکرد بسیاری از قسمت های بدن ضروری است. منابع غذایی تا حدی ویتامین D مورد نیاز بدن را فراهم می کنند اما میزان زیادی از ویتامین D از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به دست می آید. بعد از این که بدن ویتامین D دریافت کرد، باید آن را به فرم فعال ویتامین تغییر دهد. کمبود ویتامین هنگامی اتفاق می افتد که یک شخص به اندازه کافی ویتامین دریافت نمی کند یا پوست او توانایی دریافت آن از نور آفتاب را ندارد. به علاوه وقتی بدن قادر به جذب ویتامین و تبدیل آن به فرم فعال در کبد و کلیه ها نیست فرد دچار کمبود ویتامین می شود. کمبود ویتامین سبب بروز مشکلات زیادی (به خصوص مشکلات مربوط به استخوان و ماهیچه ها) می شود. برخی از افراد سالانه آزمایش خون می دهند تا کمبود ویتامین D در آن ها بررسی شود. نتیجه آزمایش، سرم ویتامین را با واحد nmol/l نشان می دهد. سطح مناسب سرم ویتامین بین 50nmol/l و 125nmol/l قرار دارد. در این مقاله به راه های تشخیص کمبود ویتامین و درمان آن اشاره می کنیم.

ویتامین D چیست؟

اگر مدام پشت میز کامپیوترتان نشسته باشید، در خانه بمانید و در معرض نور آفتاب قرار نگیرید دچار کمبود ویتامین D خواهید شد. ویتامین D نوعی ویتامین محلول در چربی است که هنگامی که پوست در مقابل نور آفتاب قرار می گیرد، بدن آن را تولید می کند. این ویتامین در تعداد کمی از مواد غذایی وجود دارد. وقتی ویتامین وارد بدن می شود، در نوع فعال خود نیست. برای استفاده از آن، بدن نیاز دارد که آن را به فرم فعالش که به آن ۲۵ هیدروکسی ویتامین یا کلسی دیول می گویند، تبدیل کند.

تا چه اندازه ای از ویتامین D کمبود محسوب می شود؟

نتیجه آزمایش خون سرم ویتامین D ممکن است که نتایج زیر را نشان دهد:

خیلی زیاد و مضر:

به میزان ۱۲۵nmol/l یا بالاتر

کافی:

۵۰_۱۲۵ nmol/l

در خطر کافی نبودن:

۳۰_۴۹ nmol/l

در خطر کمبود:

به میزان ۳۰nmol/l یا کمتر

عملکرد ویتامین D

ویتامین D نقش های مهم زیادی دارد، از جمله:

کمک به سلامت استخوان ها با بالا بردن جذب کلسیم

ارتقاء سلامت ماهیچه ها

تنظیم سیستم ایمنی

کمک به رشد سلولی

کاهش التهاب، که به پیشگیری از بیماری هایی همچون آرتریت روماتوئید و پسوریازیس کمک می کند

تنظیم فشار خون و کمک به سلامت قلبی عروقی

سطح پایین ویتامین D و دیابت

برخی از محققان اظهار کرده اند که مصرف مکمل ویتامین D به پیشگیری از دیابت نوع ۲ کمک می کند. اما مطالعه ای که در سال ۲۰۱۹ انجام شد نشان داد که دریافت مکمل ویتامین سطح ویتامین بدن را افزایش می دهد اما نقشی در کاهش پیشرفت دیابت ندارد.

دلایل کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D هنگامی اتفاق می افتد که فرد:

به میزان کافی ویتامین دریافت نمی کند.

قادر به جذب و پردازش ویتامین D نباشد.

زمان کافی را در معرض پرتو فرابنفش B یا (UVB) نور آفتاب نمی گذراند.

عوامل مخاطره آمیز در کمبود ویتامین D

ممکن است که برنامه غذایی فرد عامل اصلی کمبود ویتامین D در او باشد. عوامل مختلفی احتمال وقوع این کمبود را افزایش می دهند. از جمله:

برنامه غذایی دارای ویتامین D

افرادی که مواد غذایی غنی از ویتامین (همچون برخی از فرآورده های لبنی) دریافت نمی کنند ممکن است که سطح کمی از ویتامین داشته باشند.

عوامل مربوط به سبک زندگی

برخی افراد به علت شغل، بیماری و سایر عوامل زمان کمی را بیرون در نور آفتاب می گذرانند. این افراد موقعیت کمتری برای قرار دادن پوست خود در معرض نور آفتاب دارند. احتمال کمبود ویتامین در افرادی که هنگام قرار گرفتن در معرض نور آفتاب تمام بدن خود را می پوشانند نیز بیشتر است. افرادی که از کرم ضد آفتاب به میزان زیادی استفاده می کنند یا آن هایی که هنگام قرار گرفتن در برابر نور آفتاب تمام بدن خود را می پوشانند باید ویتامین را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

عوامل جغرافیایی

افرادی که در قسمت های خاصی از جهان (همچون شمال کانادا و آلاسکا) زندگی می کنند، به خصوص در زمستان دسترسی کمتری به اشعه UVB آفتاب دارند. افرادی که در مناطق گرم زندگی می کنند هم در خطر کمبود ویتامین قرار دارند، چون می خواهند از گرما دور بمانند به همین خاطر اغلب ترجیح می دهند که در خانه بمانند.

آلودگی

ذرات موجود در هوا مانع از رسیدن اشعه UVB به پوست می شوند. افرادی که در مکان های خیلی آلوده زندگی می کنند نیز از بیرون رفتن دوری می کنند و زیاد در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرند.

مشکلات جذب

بیماری کرون، بیماری سلیاک و سایر اختلالات می توانند روی نحوه جذب مواد مغذی همچون ویتامین D توسط روده تاثیر بگذارند.

 

 

درباره نویسنده

ملیکا قراگورلو مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه