همراه ما باشید

کاوش گزارش می‌دهد؛

ریزش آرا درکمین اصولگرایان/حدادعادل گزینه پرخطر برای سرلیستی

ریزش آرا درکمین اصولگرایان/حدادعادل گزینه پرخطر برای سرلیستی

شاید برخی نسبت به پیروزی قاطع اصولگرایان در انتخابات مجلس اطمینان کامل داشته باشند، اما با توجه به پایین آمدن آستانه تحمل جامعه در مقابل فشارهای اقتصادی، هر مورد کوچک و اشتباه جزئی می‌تواند موجب نارضایتی و ریزش آرا شود. چه برسد به اینکه اشتباه در گزینش سرلیست انتخاباتی رخ داده باشد.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، تنها یک ماه تا ثبت نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده و هنوز خبر روشنی از اردوگاه اصولگرایان و راهبرد انتخاباتی آنها به گوش نمی‌رسد. یک روز از توافق جبهه پایداری با شورای وحدت و جامعه روحانیت سخن می‌رود و روز دیگر گفته می‌شود که پایداری‌ها فهرست جداگانه‌ای برای انتخابات مجلس خواهند داشت. اخباری از سرلیستی قالیباف حکایت می‌کنند و اخبار دیگر سعید جلیلی را به جای وی می‌نشانند. حتی بر سر حوزه‌های انتخابیه چهره‌های شاخص اصولگرایان نیز اتفاق نظری وجود ندارد.

 

پیروزی چندان هم قطعی نیست

 

شاید این وضعیت، سیاست خود اصولگرایان برای گمراه کردن و غافلگیری رقیب باشد، اما شاید هم خبر از سردرگمی و تردید آنها در تصمیم‌گیری می‌دهد. هرچه که هست، دلیل آن هنوز برای افکار عمومی روشن نیست، ولی اگر مورد دوم مطرح باشد، باید گفت که این شرایط برای جریان اصولگرایی نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.

ممکن است افرادی در این طیف باشند که پیروزی قاطع اصولگرایان در انتخابات آینده را امری حتمی و آسان بشمارند. اما ریزش آرا پدیده‌ای است که در کمین هر گروه و جریان سیاسی نشسته است. آن در شرایطی که جامعه امروز ایران در آن قرار دارد، افکار عمومی به دلایل گوناگون، حساسیت بالایی داشته و حتی به تغییرات کوچک نیز واکنش نشان می‌دهد.

یکی از موارد که می‌تواند موجب تحریک افکار عمومی و ریزش شدید پایگاه رای یک جریان سیاسی شود، گزینش نادرست سرلیست‌ها و اشخاصی است که به عنوان نماد و تابلو انتخاباتی یک طیف به جامعه معرفی می‌شوند. بی دلیل نیست که اصلاح‌طلبان در این مساله بسیار جدی بوده و همان‌گونه که آنها در تکاپوی کنار گذاشتن محمدرضا عارف، از سرلیستی و حتی فهرست انتخاباتی‌شان هستند، اصولگرایان نیز باید به این مساله توجه و حساسیت کافی داشته باشند.

 

آیا داشتن چند سرلیست، گزینه مناسبی است؟

 

در همین راستا، سید محمدرضا میرتاج‌الدینی فعال سیاسی اصولگرا درباره سرلیستی اصولگرایان اظهار کرد: «در این دوره از انتخابات احتمالا یک سرلیست وجود نخواهد داشت بلکه اصولگرایان دو یا سه‌چهره شاخص را به عنوان سرلیست انتخاباتی خود معرفی می‌کنند. البته هنوز تصمیم قطعی درباره این موضوع گرفته نشده است».

این سخنان به نوعی از تردید اصولگرایان در این زمینه خبر می‌دهد، زیرا پیدا کردن حتی یک گزینه مناسب برای سرلیستی هم کار دشواری است، چه برسد به چند نفر! از سوی دیگر اگر چند نفر مورد اشاره، همین اشخاصی باشند که این روزها در اخبار از آنها یاد می‌شود و این کار با هدف تجمیع آرای سلایق مختلف انجام شود، آنگاه می‌توان گفت که چنین کاری نه‌تنها آرای بخش‌های گوناگون این طیف را یکپارچه نخواهد کرد، بلکه حساسیت افکار عمومی را نیز تحریک کرده و با سردرگم کردن رای‌دهندگان موجب ریزش آرا خواهد شد.

 

قالیباف منطقی‌ترین گزینه

 

نظرسنجی‌ها و تحلیل‌های کارشناسان، نشان می‌دهد که از نگاه آماری، محمدباقر قالیباف، نیرومندترین گزینه اصولگرایان برای سرلیستی بوده و به دلیل کارنامه تکنوکراتیک مثبتی که دارد، از محبوبیت و مقبولیت ویژه‌ای نزد رای دهندگان برخوردار است. وی در صورت حمایت یکپارچه جریان متبوعش، نه‌تنها توان جذب درصد بالایی از آرا در پایگاه اجتماعی اصولگرایان را دارد، بلکه حتی می‌تواند بخش چشمگیری از آرای خاکستری را نیز به سوی خود بکشاند.

اما چنین چیزی در مورد دیگر گزینه‌های احتمالی صادق نیست. برای نمونه سعید جلیلی در صورت سرلیستی کوچکترین بختی برای جذب آرای خاکستری نخواهد داشت. در مورد بدنه رای اصولگرایای نیز باید گفت که جلیلی کاریزما و حرارت لازم را برای جذب و فعال کردن بدنه اجتماعی اصولگرا ندارد و ضرب‌آهنگ مبارزات انتخاباتی را کند می‌کند که در پایان می‌تواند، ریزش قابل توجه آرا را به دنبال داشته باشد.

حداد عادل نیز ویژ‌گی‌های کم و بیش مشابه با جلیلی دارد و نتایج بهتری به دست نخواهد آورد، به اضافه اینکه با توجه به مسایلی که اخیرا پیش آماده گارد اجتماعی قوی در برابر حداد وجود دارند که نمونه اش روز گذشته شاهد بودیم که چه طور صحبت های همسر او راجع به تأسیس مدارس فرهنگ در فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی با واکنش منفی مواجه شد. پس این امکان وجود دارد که وی حتی سبب شکاف و گسست ژرفی در جریان اصولگرایی و بدنه اجتماعی آنان شده و تا قهر کردن بخش بزرگی از انان با صندوق رای یا یک انشعاب بزرگ نیز پیش برود.

 

چهره‌های خنثی بهتر از جلیلی و حداد هستند!

 

ممکن است که قالیباف برای حضور در انتخابات مجلس مردد باشد و پایان کار نیز دست اصولگرایان را خالی بگذارد، اما حتی در این صورت نیز، استفاده از بدیل‌های یاد شده به جای وی، کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد. در چنین شرایطی به کار گرفتن چهره‌های خنثی که از یک سو واکنش منفی در میان گروه‌های اصولگرا و افکار عمومی ایجاد نمی‌کنند و از سوی دیگر چندان گمنام و بدون کارنامه نیز نیستند، بهترین گزینه ممکن برای اصولگرایان به نظر می‌رسد.

به هر صورت تا روشن شدن تصمیم نهایی جبهه اصولگرایی در مورد گزینش سرلیست، حداکثر یک ماه باید صبر کرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه