همراه ما باشید

کاوش بررسی می‌کند؛

قالیباف خود را شانس اول انتخابات 1400 می‌داند!

قالیباف خود را شانس اول انتخابات 1400 می‌داند!

 شورای وحدت اصولگرایان بهترین گزینه خود برای سرلیستی تهران در انتخابات مجلس را قالیباف می‌داند، اما به نظر می‌رسد که شهردار اسبق تهران در پذیرش این جایگاه تردید دارد.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، برخی از نظرسنجی‌های انجام شده در مورد انتخابات مجلس یازدهم، حکایت از آن دارد که حضور کسانی مانند «محمدباقر قالیباف» در بالای فهرست اصولگرایان می‌تواند پیروزی آنها را تا اندازه بسیار بالایی تضمین کند اما اگر چهره‌ایی همچون «غلامعلی حدادعادل» به عنوان سرلیست اصولگرایی معرفی شود، این کار به احتمال زیاد با واکنش عمومی  روبرو خواهد شد و حتی این امکان وجود دارد که آرای این طیف تا سرحد شکست کاهش پیدا کند.

 

قالیباف برگ برنده اصولگرایان

 

بنابراین اصولگرایان و شورای وحدت به تدریج در حال رسیدن به این برآیند هستند که هیچ کسی به جز قالیباف نمی‌تواند، بیشینه آرای ممکن در پایگاه رای اصولگرایی را جذب کرده و حتی آرای خاکستری را نیز به سوی این طیف بکشاند. همین موضوع باعث شده است که شورای وحدت تلاش بسیاری در راستای جلب نظر قالیباف برای حضور در انتخابات مجلس و پرچم‌داری اصولگرایان به خرج دهد.

اما به نظر می‌رسد که شهردار اسبق تهران کمی در این زمینه تردید داشته باشد. علت آن  نیز گروهی دیگر از نظرسنجی‌هاست که وی را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری که هدف و آرزوی دیرین وی است تشویق می‌کند. هرچند که این نظرسنجی‌ها در مورد رییس جمهور اینده نبوده است، اما به صورت غیر مستقیم به آن اشاره دارد.

 

چرا قالیباف مردد است؟

 

چندی است که در فضای مجازی و سایت‌های خبری گوناگون سخن از چند نظرسنجی داخلی و خارجی  درباره چهره‌های محبوب در میان ایرانیان می‌رود. نظرسنجی‌هایی که طیف گسترده از افراد وچهره‌های کشوری و لشکری را شامل می‌شود. از سردار سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و آیت‌الله ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضائیه گرفته تا چهره‌های دولتی مانند محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و سورنا ستاری معاون علم و فناوری رئیس جمهور، همه در فهرست این نظرسنجی‌ها حضور دارند. گفته می‌شود که در برخی از آنها حتی نام محموداحمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین نیز به چشم می‌خورد.

با توجه به اینکه رئیس جمهور باید چهره‌ای محبوب و همه پسند باشد، افراد محبوب شانس بهتری برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دارند که همین موضوع اهمیت چنین نظرسنجی‌هایی و پیوند آنها با انتخابات ریاست جمهوری را روشن می‌سازد.

محمدباقر قالیباف نیز در میان نام‌های این نظرسنجی‌ها حضور دارد و گفته می‌شود که در بیشتر آنها نیز جایگاهی در حدود پنجم یا ششم به دست ‌آورده است، که البته شاید در نگاه نخست چندان دلگرم کننده به نظر نرسد، اما گر به افرادی که جایگاه بهتری را نسبت به قالیباف به دست ‌آورده‌اند توجه شود، شاید بتوان به علت معطوف شدن توجه شهردار اسبق تهران به این نظرسنجی‌ها پی برد.

 

رتبه پنجم بهتر از اول

 

یکی از افراد بالای فهرست، سردار قاسم سلیمانی است، که مدتی زمزمه حضور او در انتخابات ریاست جمهوری مطرح بود، اما وی آب پاکی را روی دست همه ریخت و اعلام کرد که با توجه به شرایط حساس منطقه، ترجیح می‌دهد که در همان سنگر کنونی خود به انجام وظیفه بپردازد. نفر دیگر آیت‌الله ابراهیم رئیسی است که هم‌اکنون رئیس قوه‌ قضاییه است و با توجه به اینکه به تازگی به این سمت منصوب شده و برنامه‌های بسیاری نیز ارائه کرده و به اجرا گذاشته است، بعید به نظر می‌رسد که دست کم در افق کوتاه مدت 1400 وارد رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری شود.

محمد جواد ظریف نیز به عنوان دیگر چهره‌ بالای فهرست، تضمین داده است که پس از پایان دولت دوازدهم او را یا خانه پیدا خواهند کرد و یا در کلاس درس و دانشگاه که به معنی عدم نامزدی وی برای انتخابات ریاست جمهوری است. محمود احمدی‌نژاد نیز با توجه به عدم تایید صلاحیتش در انتخابات دور گذشته، به نظر نمی‌رسد که بختی برای حضور در این عرصه داشته باشد.

روشن است که با کنار رفتن این گزینه‌ها، تنها کسی که باقی خواهد ماند، قالیباف است و جالب اینکه باقی نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری مانند جهرمی و ستاری پایین‌تر از وی قرار دارند. البته چنین وضعیتی به صورت قطعی پیروزی قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری 1400 را تضمین نمی‌کند، اما می‌تواند شروع خوبی باشد.

 

ریاست جمهوری بدون توقف یا از ایستگاه مجلس؟

 

شاید به همین دلیل است که قالیباف برای حضور در فهرست اصولگرایان کمی مردد به نظر می‌رسد، حتی این احتمال نیز وجود دارد که وی شرط حضورش در انتخابات مجلس را حمایت تمام قد اصولگرایان از او در صورت تمایلش برای استعفاء از مجلس و شرکتش در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم قرار دهد.

باید دید که ایا شورای وحدت موفق خواهد شد تا برگ برنده خود را برای انتخابات مجلس یازدهم، به حضور راضی کند یا وسوسه ساختمان پاستور بر دیگر ملاحظات پیروز خواهد شد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه