همراه ما باشید

کاوش بررسی می‌کند؛

گزینه‌های جایگزین عارف برای سرلیستی اصلاحات

گزینه‌های جایگزین عارف برای سرلیستی اصلاحات

با قوت گرفتن احتمال عدم حضور عارف در انتخابات مجلس، این پرسش پیش خواهد آمد که اصلاح‌طلبان چه کسی را به عنوان سرلیست خود در شهر تهران برمی‌گزینند.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، پس از قوت گرفتن اظهار نظرها پیرامون شرکت نکردن «محمدرضا عارف»، سرلیست پیشین اصلاح‌طلبان و رئیس فراکسیون آنها در مجلس کنونی، بحث در مورد گزینه‌های احتمالی سرلیستی در جبهه‌ اصلاحات برای انتخابات مجلس یازدهم، در صورت نبود عارف داغ‌تر شده است.

 

ادامه کار با عارف غیرممکن است!

 

البته شرکت‌ نکردن عارف در انتخابات مجلس آینده هنوز قطعی نیست، اما برخی از نظرسنجی‌های مربوط به این انتخابات نشان می‌دهد، که  اصلاح‌طلبان با کاهش شدید محبوبیت در میان افکار عمومی روبه رو هستند و در این میان اگر عارف را نیز سرلیست خود دهند، احتمال شکستی بسیار سنگین برای آنان وجود دارد. عارف دیگر مانند سال 94 امکان بهره‌برداری از امتیاز فداکاری در انتخابات ریاست جمهوری و شعار "گذشت عارفانه" را ندارد و حتی پافشاری وی بر حضور در انتخابات آینده مجلس می‌تواند وضعیت اجتماعی وی را وارونه  بگرداند، از سوی دیگر هنگامی که جبهه پایداری با حدود 25 نماینده از فراکسیون بیش از 100 عضوی اصلاحات در مجلس فعال‌تر و پر سروصداتر است، دیگر نیازی به بررسی کارآمدی مدیریت عارف در مجلس دیده نمی‌شود، پس منطق حکم می‌کند که جریان اصلاحات به دنبال گزینه‌های برای جایگزینی عارف باشد.

 

قاضی‌زاده اصلاح‌طلب نیست اما گزینه هست!

 

درباره اینکه جانشین عارف چه کسی می‌تواند باشد، گزینه‌هایی وجود دارند که انتخاب هر یک، با اما اگرهایی همراه هست. یکی از این افراد «سید حسن قاضی‌زاده هاشمی»، وزیر بهداشت پیشین دولت حسن روحانی‌ است. هرچند وی عضوی از اصلاح‌طلبان به شمار نمی‌رود، اما با این جریان نشست و برخاست‌های پیوسته و نزدیک دارد. از سوی دیگر قاضی‌زاده به دلیل پیاده‌سازی طرح جامع بیمه سلامت در کشور که کمک حمایت فراگیری از بیماران را فراهم می‌کرد، از محبوبیت کم‌نظیری در میان اقشار محروم و فرودست جامعه برخوردار است. قاضی زاده به دلیل اینکه به نوعی با حالت قهر و نارضایتی کابینه حسن روحانی را ترک گفت، منتقد و بدیل دولت نیز به شمار می‌رود و از این رو می‌تواند برای اصلاح‌طلبان که حمایت از دولت، سبب کاهش‌ سرمایه‌ اجتماعی آنان شده است، گزینه مناسبی باشد.

اما مشکل قاضی زاده آن است که در افکار عمومی به عنوان یک اصلاح‌طلب شناخته نمی‌شود. «علی صوفی»،دبیرکل حزب پیش‌روی اصلاحات نیز به همین دلیل وی را از گزینه‌های احتمالی کنار می‌گذارد، صوفی در گفتگو با نامه نیوز تصریح می‌کند: او ]قاضی‌زاده[  وابستگی مشخصی به یک جریان سیاسی خاص ندارد اما اگر قرار به انتخاب سرلیست باشد باید یک چهره شاخص اصلاح طلب برای این منظور معرفی شود که این ویژگی را آقای سیدحسن قاضی زاده هاشمی ندارد.

 

پزشکیان فاقد کاریزمای ملی

 

گزینه دیگری که برای سرلیستی تهران مطرح می‌شود «مسعود پزشکیان»، نماینده اصلاح‌طلب شهر تبریز و وزیر بهداشت دولت اصلاحات است. صوفی نیز این احتمال را رد نکرده و می‌گوید: آقای پزشکیان در سه دوره هشتم، نهم و دهم نماینده مردم تبریز در مجلس بود، امکان دارد در این دوره از تهران کاندیدا شود.

اما مشکل اصلی در انتخاب پزشکیان برای این جایگاه، آن است وی در تهران تا اندازه زیادی ناشناخته است و حتی با وجود اینکه نایب‌رئیس مجلس است، بازهم بسیاری از شهروندان تهرانی وی را نمی‌شناسند. به بیان دیگر پزشکیان از یک کاریزمای ملی برای هدایت اصلاحات در سطح کشور برخوردار نبوده و ممکن است که نه‌تنها کمکی به جریان اصلاحات در سطح ملی نکند، بلکه بخت آنان برای تصاحب کرسی‌های تبریز در مجلس نیز از میان برود.

 

مولاوردی مناسب اما نامطمئن

 

گزینه بعدی «شهیندخت مولاوردی» است که معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در دولت روحانی، از جمله سوابق مهم وی تا پیش از استعفای اجباری به دلیل قانون منع به کارگیری بازنشستگان است. مولاوردی از چهره‌های شناخته شده اصلاح‌طلبان به شمار می‌رود و در بسیاری از مسایل مربوط به حقوق زنان به صورت برجسته ظاهر شده و تا سطح قابل قبولی شعارهای اصلاحات و مطالبات عمومی را در این حوزه نمایندگی کرده است وی همچنین در مورد فراهم نکردن زمینه برای حضور زنان در جایگاه‌های وزارت و مدیریت کلان کشور،انتقادات تندی را متوجه دولت روحانی کرد.

 از سوی دیگر حضور یک زن، به خصوص با ویژگی‌های مولاوردی در بالای فهرست اصلاح‌طلبان می‌تواند اعتبار ویران شده آنان را تا اندازه‌ای بازسازی کند. اما این کار با موانعی نیز روبروست که مهم‌ترین آنها خواست خود مولاوردی ودیگری تایید صلاحیت وی برای نمایندگی است، که موجب می‌شود بحث بر سر انتخاب وی به پس از اعلام نهایی نام داوطلبان موکول شود.

 

علی مطهری گزینه همیشه مطرح

 

از دیگر چهره‌هایی که می‌توان به عنوان سرلیست مطرح شود، علی مطهری است. هرچند که وی اصلاح‌طلب نیست، اما اصلاح‌طلبان به وی احترام می‌گذارند و از وجه مردمی خوبی نیز برخوردار است. وی در موارد بسیاری مطالبات بسیار رادیکال مردمی که اصلاح‌طلبان حتی شهامت طرح آن را نیز نداشته‌اند، با شجاعت پیگیری کرده است.

حتی بسیاری از چهره‌های اصلاحات، مانند «عبداله ناصری» که بر عدم ائتلاف اصلاح‌طلبان با دیگر گروه‌ها تاکید دارند، مطهری را به عنوان شخصیتی آزاده و چهره‌ای فراجناحی از این قاعده مستثنی کرده‌اند.صوفی نیز احتمال سرلیستی مطهری را با اظهار اینکه "احتمال هر چیزی هست اما الان نمی توان قطعی گفت."، رد نمی‌کند و این مساله راه را برای باقی ماندن مطهری به عنوان گزینه سرلیستی باز می‌گذارد. البته بررسی گزینه مطهری برای اصلاح‌طلبان بیشتر بستگی به این دارد که گزینه‌های دیگرشان تا چه اندازه محدود شود.

«محسن هاشمی»، رئیس شورای تهران نیز می‌توانست از گزینه‌های سرلیستی باشد، اما با توجه به پیمان‌نامه‌ای که اعضای شورا را ملزم به باقی‌ ماندن در این نهاد تا پایان دوره مسئولیتشان می‌کند و اینکه هنوز حدود 20 ماه از عمر این دوره باقی‌مانده، گزینه هاشمی فعلا منتفی است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه