همراه ما باشید

کاوش بررسی کرد؛

اعتدالی‌ها راه کارگزاران سال۷۴ را می‌روند؟

اعتدالی‌ها راه کارگزاران سال۷۴ را می‌روند؟

حزب اعتدال و توسعه جلسات انتخاباتی خود را مستقل از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان برگزار می‌کند و احتمالا مستقل در انتخابات شرکت خواهد کرد.

به گزارش کاوش، ۵ماه مانده به انتخابات مجلس یازدهم جریان اعتدالیون به پرچمداری حزب اعتدال و توسعه ساز جدایی از سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان زده‌اند. آنها اگرچه در مجلس دهم توانستند در ائتلاف با اصلاح‌‌طلبان پیروزی مطلق فهرست امید و اصلاح‌طلبان را در رقابت‌های سال۹۴ تهران هموار سازند، اما اکنون تصور می‌کنند وزن موثر انتخاباتی خواهند بود.

محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور اخیرا صراحتا اعلام کرد حزب اعتدال و توسعه در جلسات انتخاباتی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان شرکت نمی‌کند و جلسات انتخاباتی خود را مستقل و در درون حزب سامان می‌دهد. این در حالی است که شورا و اعضای اصلاح‌طلب آن اخیرا بارها به اعتدالی‌ها هشدار دادند اگر به دنبال سهم خود از فهرست آتی انتخاباتی هستند باید از همین حالا در جلسات شرکت کنند. در غیر این صورت به گفته علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت «در انتخابات مجلس ائتلاف دقیقه نودی شکل گرفت که اصلاح‌طلبان هم از آن راضی نبودند اما مصلحت بود. در انتخابات ریاست‌جمهوری دور دوم و شوراها ائتلافی صورت نگرفت.»

عبدالواحد موسوی لاری نایب رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم گفته «در این دوره به حزب اعتدال و توسعه هم گفته شده اگر می‌خواهید در لیست اصلاح‌طلبان نقشی داشته باشید از حالا باید حاضر شده و در جمع خودتان را تعریف کنید، بعد از بستن لیست و شروع شدن فعالیت‌ها عملا فرصتی برای هماهنگی وجود ندارد.»

با این حال واعظی با اشاره به اینکه هیچ وقت تشکیلات سیاسی‌اش در جلسات شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نبوده است گفته «ما یعنی حزب اعتدال و توسعه هیچ وقت از روز اول تا حالا در شورای عالی اصلاح‌طلبان نبوده‌‌ایم. ما در مقطع انتخابات مجلس۹۴ یک ائتلاف با هم کردیم و البته در انتخابات ریاست‌جمهوری با هم ائتلاف کردیم. ما جزو شورای اصلاح‌طلبان نیستیم. ما ائتلاف کردیم. اگر لازم باشد دوباره هم با هم صحبت می‌کنیم. اگر فضا مناسب باشد این کار راخواهیم کرد.»

شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه ۳۰عضو دارد که از دولتی‌ها محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه دبیرکل این حزب است. اکبر ترکان رئیس هیأت مدیره شستا، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر سابق صمت، محمدعلی نجفی مشاور پیشین رئیس‌جمهور و مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد در جمع اعضای آن دیده می‌شوند.

تعدد چهره‌های دولتی حاضر در این حزب شباهت زیادی به شرایط حزب کارگزاران سازندگی در سال۷۴ دارد. کارگزارانی‌ها تشکیلات خودشان را در سال۷۴ با هدف دستیابی به کرسی‌های مجلس راه‌اندازی و تجهیز کردند و اعتدالی‌ها ظاهرا با فعالیت مستقل حزب خودشان یعنی اعتدال و توسعه به دنبال کرسی‌های مجلس یازدهم هستند. رهبر معنوی کارگزارانی‌ها آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود و اعتدالی‌ها دل به نام و برند حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور به‌عنوان عقبه و حامی تشکیلاتی خود بسته‌اند.

با این حال مشخص نیست محاسبات اعتدالی‌ها برای دستیابی به پیروزی چقدر با شرایط سال۷۴ همخوانی دارد. آیا نسبت قدرت تشکیلاتی خودشان را با کارگزارانی‌ها برابر دانسته‌اند؟ نماد بارز نفوذ کارگزارانی‌ها در قدرت، راهیابی فائزه هاشمی دختر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از فهرست آنان به مجلس پنجم بود. اما وزن و محوریت حسن روحانی چقدر می‌تواند به کمک اعتدال و توسعه بیاید؟

پاسخ به این سوالات و نتایجش چندان برای حزب اعتدال و توسعه مشخص نیست. در شرایطی که اصولگرایان اسب خود را برای یک پیروزی مطلق در انتخابات آتی زین کرده‌اند ساز جدایی و افتراق اعتدالیون از اصلاح‌طلبان می‌تواند به شکست کلی آنان در انتخابات آتی بینجامد. حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیداری با اصلاح‌طلبان گفته بود اصلاح‌طلبان نه متحد دولت که شریک دولت هستند. باید دید مشی جدید حزب اعتدال و توسعه به معنای بر هم زدن این شراکت است؟

درباره نویسنده

محمد رضايي‌پور مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه