همراه ما باشید

کاوش بررسی می‌کند؛

شورای وحدت، قالیباف را مأمور مهار احمدی‌نژاد کرد؟!

شورای وحدت، قالیباف را مأمور مهار احمدی‌نژاد کرد؟!

شورای وحدت اصولگرایان برای تضمین پیروزی در انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از اعضای خود را مامور مهار احمدی‌نژاد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، شورای وحدت اصولگرایان در تلاش است تا به نوعی با «محمود احمدی‌ن‍ژاد» وارد گفتگو شود تا از این طریق او را کنترل و رفتار مخرب احتمالی اش را خنثی کند.

در توضیح اینکه چرا شورای وحدت باید از سوی احمدی نژاد نگرانی داشته باشد و اصولا احمدی نژاد چه کاری از دستش ساخته است، دلایل و شواهد بسیاری وجود دارد، اما مهم‌ترین آنها نفوذ رئیس‌جمهور پیشین در حوزه‌های دیوان‌سالاری کشور و همچنین بدنه‌ اجتماعی اصولگرایان است.

 

احمدی‌نژاد همچنان محبوب و صاحب نفوذ

 

احمدی نژاد، مانند هر رئیس‌جمهور دیگری در مدت 8 سال ریاست خود بر دولت، ریشه‌ای دوانیده و طرفدارانی به دست آورده است. کسانی که در سراسر کشور حضور دارند و بسیاری از آنها هنوز هم در ساختار دیوانسالاری دولت صاحب‌ منصب و مقامی هستند. اهمیت این اشخاص به ویژه در شهرستان‌ها روشن می‌شود، جایی که یک مدیر کل ساده در حوزه مسئولیتش به اندازه یک وزیر قدرت دارد و کارهای بسیاری از دستش ساخته است، حال اگر این اشخاص در دوره مسئولیت پیشین یا کنونی خود، خوشنام و محبوب نیز بوده باشند، دیگر نمی‌توان به سادگی از کنار توانایی و قدرت آنها در اثرگذاری روی آرای منطقه‌شان گذشت.

نکته دیگر محبوبیت عمومی شخص احمدی نژاد است. در اینکه وی مخالفان سرسختی دارد و بسیاری از همراهان خود را نیز از کف داده است هیچ تردیدی نیست، اما با این وجود وی هنوز هم طرفداران خود را در میان اقشار گوناگون جامعه به ویژه طبقات فرودست دارد. اینکه در سفرهایش به نقاط مختلف کشور، همواره با استقبال خوبی روبرو می‌شود و بدون این که امکانات قابل ملاحظه‌ای در رسانه‌ها داشته باشد، در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از سوی مردم پشتیبانی می‌شود، خود گویای این محبوبیت است.

شاید برخی بر این باور باشند که طرفداران احمدی نژاد در اندازه‌ای نیستند که در یک انتخابات نتیجه را قاطعانه به سود رقم بزنند، اما حتی اگر اینگونه نیز باشد، دست کم بر هم زدن محاسبات و ویران کردن سازمان رای اصولگرایان از قدرت لازم برخوردارند.

 

منافع مهار احمدی نژاد برای شورای وحدت

 

به همین دلایل است که اگر شورای وحدت از سوی احمدی نژاد و دوستانش نگرانی داشته باشد چندان هم به بیراهه نرفته است. اما مهار و کنترل او چه سودی برای این شورا خواهد داشت؟ نخستین و مهم‌ترین حسن این کار آن است که در شرایطی که در انتخابات مجلس حتی آرای کوچک و در اندازه چندهزار نیز حیاتی است، رضایت احمدی‌نژاد می‌تواند،  بدنه آرای اصولگرایان دست‌نخورده و یکپارچه نگاه دارد.

همچنین این کار سبب می‌شود که حامیان و اطرافیان رئیس‌جمهور پیشین از اقدام برای نامزدی در شهرهای تک نماینده و یا معرفی فهرست جداگانه در شهرهای بزرگتر خودداری کرده و رای اصولگرایان را نشکنند، زیرا اشتراک پایگاه رای دو گروه بسیار بالاست.

مورد سوم خود احمدی‌نژاد است. اصولگرایان نگرانند که احمدی نژاد در هنگام مبارزات انتخاباتی با ضبط  ویدئو و انتشار آن و یا کارهایی از این دست، اقدام به تخریب اصولگرایان کند که در این صورت با توجه به سرعت و توان گسترش اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی، این اقدام می‌تواند ضربه کشنده‌ای به اصولگرایان وارد کند به ویژه اگر این کار در روزهای پایانی مبارزات انتخاباتی انجام گیرد.

 

چرا  معامله با احمدی نژاد دشوار است؟

 

همه این موارد نشان می‌دهد که مهار و کنترل احمدی نژاد برای اصولگرایان منافع بسیاری دارد. اما کاری سختی نیز هست. از یک سو احمدی نژاد سابقه‌ای طولانی در بهم زدن بازی دارد، به ویژه در شرایط کنونی که اگر ببازد چیری از دست نداده است، ولی اگر پیروز این کشمکش شود، در شرایط خوبی قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر نکته سخت کار آنجاست که در صورت توافق، احمدی نژاد کارهای زیادی می‌تواند برای اصولگرایان انجام دهد، اما آنها چیزی برای ارائه به احمدی نژاد ندارد و همین کار را سخت خواهد کرد.

 

ماموری برای ماموریت غیرممکن!

 

با همه آنچه گفته شد پرسش اینجاست که شورای وحدت چه کسی را برای گفتگو و مهار احمدی نژاد برگزیده است؟ شواهد نشان می‌دهد که این شخص محمدباقر قالیباف است. چند ماه پیش بود که خبر ملاقات قالیباف با احمدی نژاد از سوی برخی اصولگرایان و نزدیکان جبهه پایداری به شبکه‌های اجتماعی درز کرد. هرچند نزدیکان قالیباف این دیدار را تنها یک عیادت ساده به دلیل بیماری احمدی نژاد معرفی کردند که مربوط به ماه‌ها پیش است، اما کسی باور نکرد.

افزون بر این در جلسات مجمع‌ تشخیص مصلحت نظام نیز این قالیباف است که بارها در کنار احمدی‌نژاد نشسته و از وی دلجویی کرده است، نه کس دیگر!

همه این ها سبب می‌شود تا گمانه زنی پیرامون نزدیکی قالیباف به احمدی نژاد و نقش شورای وحدت در این زمینه افزایش یابد. اینکه آیا شورا قالیباف را مامور این کار کرده و اینکه آیا نتیجه‌ای هم داشته یا خیر، در روزهای آینده بهتر مشخص خواهد شد.   

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه