همراه ما باشید

کاوش بررسی می‌کند،

بازی دو سر برد پایداری‌ها با شورای وحدت

بازی دو سر برد پایداری‌ها با شورای وحدت

در پی ارزیابی مثبت از دیدارهای ناگهانی سران جبهه پایداری با جامعه روحانیت به نظر می‌رسد اصولگرایان در آستانه وحدت قرار گرفته‌اند، اما این توافق چه شرایطی خواهد داشت و منافع آن برای هر طرف چیست.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، پس از کشمکش بسیار و در آستانه ثبت‌نام داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم، بزرگ‌ترین دشواری اصولگرایان در راه رسیدن به یک‌پارچگی مواضع تند و بدون انعطاف جبهه پایداری بود که گویا این روزها دگرگون شده است.

 

دیدار  ناگهانی پایداری‌ها با جامعه روحانیت

 

ماجرا از دیدارهای غیرمنتظره پایداری‌ها با دیگر تشکل‌های اصولگرا آغاز شد، همین چند روز پبش بود که «مجید متقی‌فر»، سخنگوی جبهه پایداری از دیدار اعضای این جبهه با اعضای جامعه روحانیت مبارز خبر داد. وی در این‌باره به تسنیم گفت: در این جلسه درباره همگرایی و تحقق وحدت نیروهای انقلاب در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی بحث و بررسی‌ شده است.

وی افزود: جبهه پایداری بر همگرایی و وحدت نیروهای انقلاب تأکید دارد و بر همین اساس نیز تلاش می‌کند که مجلسی کارآمد و انقلابی تشکیل شود.

 این دیدار به اندازه‌ای ناگهانی بود که غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت هم از آن ابراز بی‌اطلاعی کرد اما پس از آن جزئیاتی از دیدار برخی اعضای پایداری با دبیرکل جامعه روحانیت و تمایل آنها برای پیوستن به ائتلاف اصولگرایان را روایت کرد.

«حسین کنعانی‌مقدم» فعال سیاسی اصولگرا نیز در گفتگو با خبرآنلاین، درباره دیدار جبهه پایداری با آیت‌الله موحدی کرمانی و دلیل تغییر رویکرد این جبهه گفت: ابتکاری که جامعه روحانیت مبارز با پیشگامی آیت‌الله «موحدی کرمانی» به خرج داد و از همه خواستند که به ائتلاف اصولگرایان بپیوندند و کمیته دعوتی که برای حضور همه نیروهای اصولگرا شکل گرفت، باعث شد خیلی از جریانات مختلف از جمله پایداری این وساطت را قبول کنند و گام‌های موثری را برای ارائه یک لیست بردارند.

وی هم‌چنین اظهار کرد که اکنون بحث این است که جریانات مختلف اصولگرایی همه با یک فهرست در انتخابات حضور پیدا کنند.

 

دیدار با موتلفه گام دوم پایداری‌ها

 

اندک زمانی پس از این خبر، «ابوالفضل توکلی بینا»، یکی از اعضای حزب موتلفه هم اعلام کرد که مرتضی آقاتهرانی در جلسه با حزب متبوعش اعلام کرده که جبهه پایداری، بدون پیش شرط در ائتلاف اصولگرایان شرکت می‌کند.

این عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: آقا تهرانی پیش ما آمد و گفت حتی اگر اسم‌های ما در لیست نباشد، حرفی نداریم که یک کاسه باشد.

«احمد کریمی اصفهانی» از اعضای جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز درباره تغییر رویکرد جبهه پایداری و دیدار آنها با موتلفه به خبرآنلاین گفت: جبهه پایداری الان پذیرفته‌اند که به جای «همه با ما»، «همه باهم باشیم» و اگر چنین اتفاقی بیفتد و جبهه پایداری به قولی که داده عمل کند، امیدوارم که وحدت بین همه نیروهای اصولگرا به وجود بیاید. پالس‌های مثبتی از جبهه پایداری دریافت کردیم و امیدواریم که آنها به رویه قبل برنگردند و فکر نکنند که همه‌چیز منحصر به جبهه پایداری است.

 

پیشگام برای وحدت! پایداری، جامعه  یا شورا؟

 

پس این دیدار «اسدالله بادامچیان» دبیرکل حزب موتلفه اسلامی به ایسنا گفت: دنبال جناح‌بندی‌ها هم نیستیم ... موتلفه با همه گروه‌های اصولگرا از جمله جبهه پایداری تعامل داشته و دنبال برخورد حذفی نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا جبهه پایداری برای ارائه فهرست واحد اصولگرایان همکاری می‌کند؟ گفت: این بسته به تصمیم آینده جبهه پایداری دارد و من از تصمیم آنها خبری ندارم.

از این اظهارات این‌گونه استنباط می‌شود که پایداری فعلا از تاکید خود برای ارائه فهرست جداگانه دست برداشته و دلیل آن نیز ابتکارات و تعامل محور بودن سایر گروه‌های اصولگرا برای رسیدن وحدت بوده است.

اما خود پایداری نظر دیگری دارد و این تحولات را در راستای ابتکار این جبهه و در پی پیاده کردن مدل انتخاباتی خود تفسیر می‌کند. متقی‌فر پیش از این رخدادها در گفت‌وگو با تسنیم،‌ درباره مدل ائتلاف پایداری با دیگر گروه‌های جریان انقلاب گفته بود: جبهه پایداری به نقش وحدت اعتقاد دارد  ... نهایت سعی ما این است که  فارغ از هرگونه طراحی‌های پیش ساخته برای وحدت مستقیم با اشخاص و گروه‌های خودیِ تاثیر‌گذار در انتخابات تماس بگیریم و ضمن ارائه نظرات و پیشنهادهای خود به آنها در نهایت به  وحدت حداکثری برسیم.

 

دستیابی به وحدت با جابجایی قالیباف و جلیلی

 

اما هرچه که هست ظاهرا این توافق اتفاق افتاده است، « مصطفی باقرزاده » سخنگوی جبهه پایداری در خراسان رضوی نیز به ایسنا گفت: در حال حاضر ما لیست مجزا ارائه نخواهیم داد زیرا فرایند وحدت در مسیری که پیش می‌رود، بالاتر از حداقل‌های جبهه پایداری را دارد اما برای اینکه در زمان نهایی اظهارنظر کنیم باید ادامه مسیر را رصد کرد.

 در این صورت باید حتما درباره جایگاه آینده چهره‌هایی که پیش از این سرلیست‌های احتمالی دو طرف بوده‌اند، نیز تصمیم‌گیری شده باشد. مهم‌ترین این افراد «محمدباقر قالیباف» و «سعید جلیلی»، هستند که به ترتیب از آنها به عنوان بخت نخست سرلیستی شورای وحدت و جبهه پایداری  یاد می‌شد.

تا پیش از این برخی گمانه‌زنی‌ها این بود که پایداری‌ها قصد دارند مشهد را به عنوان قطب انتخاباتی خود برگزیده و با فهرست به رهبری جلیلی وارد کارزار انتخابات مجلس شوند و طبیعتا شورای وحدت نیز قالیباف را در تهران به میدان می‌فرستاد، اما به نظر می‌رسد که معادلات دگرگون شده است.

از این رو  برخی سفرهای پی در پی قالیباف به مشهد را در همین راستا ارزیابی می‌کنند، اما «حمیدرضا ترقی» دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی با هیچ یک از دو تحلیل یاد شده موافق نیست، وی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد:  اگر قرار باشد محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی از مشهد در انتخابات شرکت کنند، باید مرتب در این شهر برنامه داشته باشند، ]امّا[ جلیلی حضوری در مشهد نداشته و رفت و آمد قالیباف به مشهد هم معمولی بوده و جلوه انتخاباتی ندارد، چون مشهد زادگاه قالیباف است.

وی افزود: من تا الان در محافل سیاسی مشهد هم چیزی درباره نامزدی این دو از مشهد چیزی نشنیده‌ام و فکر نمی کنم قالیباف و جلیلی به صورت مستقیم در مدیریت انتخابات مجلس نقش داشته باشند.

در برابر اظهارات ترقی، «فرید مدرسی»، فعال رسانه ای  در صفحه توییتر خود نوشت: اگر پروژه جایگزینی سعید جلیلی به جای محمد باقر قالیباف به عنوان سرلیست انتخابات مجلس از تهران به سرانجام برسد، شکست (حداقلی یا حداکثری) اصولگرایان در تهران حتمی است؛ با هر تعداد شرکت کننده در انتخابات، جلیلی انتخابات را به شدت دو قطبی می کند و این کاملا به نفع طیف مقابل انان است.

 

پایداری برنده مطلق وحدت  

 

اگر اظهارت مدرسی بر شواهد عینی استوار باشد، پس قاعدتا  باید توافقی میان پایداری و شورای وحدت شکل گرفته باشد که نامزد اصلی آنها در تهران سرلیست باشد و نامزد شورا به مشهد منتقل شود. در این صورت باید گفت که شورا  بهای سنگینی را برای کنار آمدن با پایداری پرداخت کرده است، چراکه انتقال قالیباف از تهران به مشهد به این مفهوم است که شورا در چارچوب راهبرد پایداری وارد انتخابات خواهد شد و این جبهه تابلو اصلی اصولگرایان است.

پس تا اینجا برد با جبهه پایداری بوده است و شرایط  بازی به گونه‌ای که حتی اگر پایداری‌ها از این توافق خارج شوند و فهرست مستقل ارائه دهند، نه تنها زیانی متوجه آنها نخواهد بود بلک حتی سود بیشتری نیز برایشان خواهد داشت، که چنین شرایطی هر توافقی را شکننده می‌کنند و اظهارات سخنگوی این جبهه  در خراسان رضوی نیز این مفهوم عدم قطعیت موضع پایداری را تایید می‌کند. در سوی دیگر گروهی که هم در توافق امتیاز بزرگی داده و هم از برهم خوردن آن زیان می‌کند شورای وحدت است. پس  در صورت صحت آنچه گفته شد می‌توان حتی انتظار عقب نشینی بیشتر شورا را نیز داشت.

به هر رو رایزنی انتخاباتی اصولگرایان وارد مرحله جدیدی شده است و باید دید که به کجا خواهد رسید.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه