همراه ما باشید

کاوش گزارش می‌دهد؛

تحریمی کودکانه که به سود ظریف شد

تحریمی کودکانه که به سود ظریف شد

پس از تحریم وزیر امور خارجه ایران توسط خزانه‌داری امریکا افراد و گروه‌های مختلف داخلی و خارجی به این اقدام واکنش نشان دادند. که در بیشتر موارد رویکردی در حمایت از وی در این واکنش‌ها دیده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، با وجود اینکه از یک ماه قبل برخی از رسانه‌های غربی گزارش دادند که آمریکا احتمالا به خاطر پیامدهای تحریم  ظریف، در تصمیم خود تجدیدنظر خواهد کرد، سرانجام تهدیدات ایالات متحده به واقعیت تبدیل شد و خزانه‌داری آمریکا بامداد پنج‌شنبه 10 مرداد ماه ، نام «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست افراد تحریم‌شده قرار داد. قرارگیری نام افراد در این فهرست، بدان معناست که دارایی‌های احتمالی آن‌ها در آمریکا مسدود شده و شهروندان ایالات متحده از داد و ستد مالی با آن‌ها بازداشته خواهند شد.

 

ادعای آمریکایی‌ها برای تحریم ظریف

 

اندکی پیش از اعلام رسمی تحریم ظریف، "مایک پمپئو"، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در یک پیام توییتری اظهار کرد: "...امروز ایالات متحده، مدافع بزرگ او (مقام معظم رهبری) را ، که به عنوان توجیه‌کننده رفتار غیرقانونی رژیم (ایران) به شمار می‌آید را نیز تحریم کرد.  وزیر امور خارجه ظریف، یک مقام ارشد رسمی و مدافع بزرگ رژیم(ایران) است، که برای سال‌ها فعالیت‌های ناپسند رژیم (ایران) را توجیه می‎‌کرد..."

"جان بولتون" مشاور عالی امنیت ملی‌ ترمپ نیز در گفتگوی اختصاصی با فاکس نیوز خاطرنشان کرد: «تحریم ظریف پیامی روشن به حکومت ایران است؛ هدف این است که به رژیم ایران نشان دهیم که فعالیت‌های او [ظریف] را قابل تحریم می‎دانیم، فعالیت‌های او و کسانی را که با او همکاری می‎کنند، محدود می‎کنیم.»

همچنین حساب کاربری وزارت امور خارجه امریکا به زبان فارسی  نیز با ادبیاتی بسیار سخیف و توهین‌آمیز که نقل آن دور از شان خوانندگان این گزارش است از تحریم ظریف دفاع کرد.

تحریم وزیر خارجه دولت رسمی یک کشور یکی از شگفت‌انگیزترین و بی‌سابقه‌ترین اقداماتی‌ست که دولت آمریکا به رهبری "دونالد ترامپ" تا کنون دست به انجام آن زده و از همین روست که واکنش‌‌های بسیاری را در درون و بیرون کشورمان و همچنین خود کشور امریکا در پی داشته است.

در این گزارش نگاهی به مجموعه‌ای از مهم‌ترین و جالب‌ترین واکنش‌های داخلی و خارجی پیرامون این مساله خواهیم داشت.

 

واکنش ظریف و مجموعه دولت به تحریم امریکا

 

نخستین واکنش‌ها به این تحریم شگفت‌انگیز وزیر خارجه ایران، توسط خود او در شبکه اجتماعی توییتر بود که تصریح کرد: "دلیل امریکا برای تحریم من آن است که من اصلی‌ترین سخنگوی ایران در سراسر جهان هستم، آیا حقیقت این اندازه دردناک است؟ این اقدامات هیچ اثری روی من و خانواده‌ام نخواهد داشت، چراکه من هیچ دارایی یا علاقه‌ای بیرون از ایران ندارم. از شما سپاس‌گزارم که من را به عنون یک تهدید بزرگ در برنامه‌های خود به شمار آوردید."

وی همچنین در توییت دیگری گفت: " ما می‌دانیم که هرکسی که از صلح و گفتگو سخن بگوید، یک تهدید واقعی برای برای "تیم بی" است. از آنجایی که همه آنچه موجب تحریم من توسط امریکا شده است، تنها سخنان من بوده است، آیا شهروندان ایالات متحده برای خواندن نوشته‌هایم و تماشای گفتگوهایم نیز به مجوز خزانه‌‎داری امریکا نیاز دارند؟"

همچنین "حسن روحانی" رییس جمهور اسلامی ایران با بیان اینکه ایران کاخ سفید را به لرزه انداخته است، تحریم ظریف را اقدامی کودکانه خواند.

"اسحاق جهانگیری" معاون اول رییس جمهور نیز در توییتی نوشت «تحریم وزیر امور خارجه ایران از سوی دولت ترامپ نشانه جدیدی از بی‎منطقی، درماندگی و ماجراجویی یک قدرت زورگوست. دکتر ظریف نماد و نماینده توانای دیپلماسی مقبول و قانونمند ایرانی است.»

همچنین "محمود واعظی" رئیس دفتر رییس جمهور نیز در یک توییت به تحریم ظریف اینگونه واکنش نشان داد: «تحریم ظریف جز رسوایی عاید آمریکایی‌ها نمی‌کند. ظریف معمار دیپلماسی، صدای رسای حقانیت ایرانیان و نماد استقبال افکار عمومی دنیا از منطق ایرانی است. منطق با تحریم از کار نمی‌افتد؛ بلکه کاراتر و موجب عزت و اقتدار بیشتر او می‌شود.»

"عباس موسوی" سخنگوی وزارت خارجه ایران از اولین مقامات رسمی کشورمان بود که به خبر تحریم ظریف واکنش نشان داد و در صفحه توییتر خود نوشت :« اوج تناقض و حماقت رهبران آمریکا آنجاست که بارها دکتر ظریف را در سیاست ایران کاره‌ای نمی دانند اما با نابخردی محض دست به تحریم او می زنند آمریکایی ها از منطق دکتر ظریف و هنر مذاکراتی او به شدت واهمه دارند.»

"حسام‌الدین آشنا" مشاور رییس جمهور ایران نیز در واکنش به تحریم وزیر امور خارجه در توییتر نوشت: «اگر خواستار مصالحه‌اید با دکتر ظریف طرف هستید؛ سردار سلیمانی هم پشتیبان اوست. ‏اگر خواستار مبارزه‌اید با سردار سلیمانی طرف هستید؛ ظریف هم پشتیبان اوست. ‏می‌دانید چرا؟ ‏چون ملت ایران فقط یک رهبر، یک رئیس جمهور و یک ستاد کل نیروهای مسلح دارد. ‏در ایران از تیم ب خبری نیست. ‏خیالتان راحت»

 

پشتیبانی ائمه جمعه، نظامیان و شورایی نگهبان از ظریف

 

به غیر از چهره‌های اثرگذار درون قوه مجریه، دیگر اشخاص و گروه‌ها نیز در داخل کشور به این موضوع واکنش نشان دادند، برای نمونه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در بیانیه‌ای با محکوم کردن و مضحک خواندن این اقدام غیر قانونی و نابخردانه، آن را در امتداد راهبرد به اصطلاح فشار حداکثری بر ایران قلمداد کرده و یاد آور شد: هر چند قرار گرفتن نام مقامات، مسئولین و فرماندهان نظام مقدس جمهوری اسلامی در فهرست به اصطلاح تحریمی آمریکا اقدامی بی تاثیر و مسبوق به سابقه است، اما آمریکایی‌ها با تحریم وزیر محترم امور خارجه به عنوان مسئول دستگاه دیپلماسی کشورمان، بار دیگر عصبانیت خود از پژواک گفتمان الهام بخش و ضد استکباری انقلاب اسلامی را نمایان و خباثت و دشمنی خود با نظام و ملت عزتمند ایران را بر همگان آشکار کردند.

همچنین ستادکل نیروهای مسلح در واکنش به تحریم رییس دستگاه دیپلماسی ایران در بیانیه‌ای اقدام از سر ضعف، زبونی و غیرقانونی دولت آمریکا در قرار دادن نام وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در لیست تحریم های این کشور را محکوم و نوشت: ایالات متحده آمریکا که این روزها بیش از هر زمانی در منطقه و جهان تحقیر و منزوی شده و اعتبار خود را حتی نزد متحدانش از دست رفته می بیند به برخی رفتارها و اقدامات ماجراجویانه روی آورده است که نتیجه ای جز شکست در پی نخواهد داشت و ادعاهای دروغین و فریبکارانه حاکمان این کشور و نشان دادن چهره طرفدار گفتگو و مذاکره را بیش از پیش برملا ساخت.

امیرسرتیپ "امیر حاتمی" وزیر دفاع کشورمان نیز در واکنش به تحریم ظریف از سوی آمریکا اعلام کرد : نظام دیکتاتوری آمریکا با تحریم وزیر امور خارجه قانونی یک دولت و مسئولان عالی و ارشد یک کشور نشان دادند در اصرار چند باره برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران هم صادق نیستند و با این لفاظی‌ها به دنبال عملیات روانی‌، عوام‌فریبی‌ و شوی تبلیغاتی برای فریب افکار عمومی هستند.

امام جمعه موقت تهران نیز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به تحریم ظریف، اظهار کرد که تحریم وزیر خارجه کشورمان، نشان دهنده افول و سقوط دستگاه دیپلماسی و هیئت حاکمه امریکاست.

"عباسعلی کدخدایی"0سخنگوی شورای نگهبان  در حساب کاربری توییتر خود، تحریم ظریف را سند دروغ بودن ادعای ترامپ برای مذاکره با ایران خواند و نوشت : «‏آمریکا نه تنها از موشک که از سخن گفتن ایران نیز هراس دارد. تحریم وزیر امور خارجه ایران یعنی دروغ بودن همه گفته های دونالد ترامپ و دیگر سران رژیم او برای تمایل به گفتگو و مذاکره. تحریم محمد جواد ظریف یعنی کذب بودن آزادی بیان مورد ادعای آمریکا. تحریم ظریف یعنی سقوط مجسمه آزادی.»

 

حمایت نمایندگان مجلس از ظریف

 

شماری از چهره‌های شاخص مجلس شورای اسلامی نیز موضع خود را در این زمینه اعلام کرده و به حمایت از ظریف پرداختند، "محمدرضا عارف" رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:«دکتر ظریف وزیری صاحب سبک و صدای رسای صلح‌طلبی ملت ایران است و با اقدامات ایذایی نمی‌توان این صدا را خاموش کرد. مقامات کاخ سفید با تحریم وزیر امور خارجه کشورمان اوج استیصال خود را نشان دادند. در چنین شرایطی است که یک صدا باید از داخل کشور در عرصه بین‌الملل شنیده شود و آن هم حمایت از دستگاه دیپلماسی و سیاست‌های راهبردی آن است که همان حمایت از منافع ملی است.»

 و" محمود صادقی" نماینده مردم تهران در توییتر نوشت: «دولت نامتعادل ترامپ با تحریم وزیر خارجه ایران صلاحیت کشور متبوع خود برای میزبانی ملل متحد را زیر سؤال برده است؛ تحریم وزیر خارجه یک کشور به این دلیل که سخنگوی حاکمیت و رهبری کشور متبوعش در روابط بین‌المللی است، یعنی تحریم یک وزیر خارجه به این دلیل که وزیر خارجه است.»

 

"علی نجفی خوشرودی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با محکوم کردن تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی آن را تلاشی مذبوحانه و ناموفق برای جلوگیری از صدای حق طلبی ملت ایران دانست و افزود: این، تحریم شخص ظریف نیست بلکه اقدام و تلاش ناموفقی است برای جلوگیری از صدای حق طلبی ملت ایران که دکتر ظریف آن را نمایندگی می کرد.

نماینده مردم بابل در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد: سازمان ملل در خاک امریکا مستقر است و این امر با روح منشور ملل متحد و مقررات بین الملل مغایرت دارد و یک علامت سوْال برای میزبانی امریکا نسبت به نشست های بین المللی و فعالیت های سازمان ملل متحد به وجود خواهد آمد.

 

واکنش اصولگرایان در حمایت از ظریف

  

چهره‌های مشهور اصولگرایی نیز کم و بیش به این اقدام دولت امریکا علیه وزیر خارجه کشورمان واکنش نشان دادند، برای نمونه "محمد باقر قالیباف" در این باره گفت: ر‍ژیم سلطه‌گر امریکا می‌خواهد، توان و زبان دفاع را از ما بگیرد، سپاه را تحریم می‌کند تا توان دفاع را از ما بگیرد و ظریف را تحریم می‌کند تا زبانمان را خاموش کند. در مورد اول ناتوانی‌اش در همین ماه‌هایاخیر ثابت شد و در دومی هم به فضل الهی چنین خواهد شد.

"امیر محبیان"، فعال سیاسی اصولگرا  نیز در خصوص اهداف دولت آمریکا از تحریم وزیر امور خارجه ایران، گفت: روشن است که ترامپ از روند پیشین مذاکرات انجام شده در برجام در زمان دولت اوباما ناراضی است. این نکته را نیز بارها به صراحت بیان کرده و ظریف را در این زمینه مقصر می دانست و گفته بود از ابتدا فهمیدم این ها حریف او نمی شوند.

وی افزود: خود ترامپ در یک روند فشار کوشید ایران را به پای میز مذاکره بکشاند و با مواضع مستحکم رهبری متوجه شد که این امر شدنی نیست از سوی دیگر علیرغم ایجاد محدودیت علیه ظریف در سفر اخیر او فهمید ظریف با دست و پای بسته هم کار خود را کرده و پمپئو به انفعال افتاد. طبیعی بود که ترامپ بخواهد ظریف را از صحنه خارج کند. امید ترامپ آنست که با کنار زدن ظریف یک فرد ضعیف روبروی تیم آمریکایی بنشیند.

"علی اکبر ولایتی" فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به تحریم وزیر امور خارجه کشورمان از سوی آمریکا گفت: آمریکا حتی توان مقابله با بیان دقیق و منطق اثبات شده جمهوری اسلامی ایران را ندارد.

 

انتقاد دولت‌ها و چهره‌های شاخص بین‌المللی از اقدام دولت ترامپ

 

دولت‌ها و شخصیت‌های خارج از کشور نیز نسبت به تحریم وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان دادند، "وندی شرمن"، مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا و ماکره کننده ارشد امریکا در برجام، در توئیتی با اشاره به ادعای ترامپ درباره مذاکره بدون پیش شرط، نوشت که تصمیم دولت او برای تحریم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران کمکی به دیپلماسی نمی‌کند.

همچنین وزارت خارجه فرانسه با ابزار نگرانی از اقدام آمریکا مبنی بر تحریم ظریف، تاکید کرد که کشورش به همراه انگلیس و آلمان این اقدام واشنگتن مخالف هستند و وزارت خارجه آلمان نیز روز پنجشنبه در واکنش به قرار گرفتن محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در لیست تحریم‌های آمریکا با اشاره به اینکه این کار واشنگتن نفی راه حل‌های دیپلماتیک است، اعلام کرد: ما این اقدام ایالات متحده را نادرست می‌دانیم.                      

" هویا چانیینگ"، سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه در خصوص اقدام آمریکا در خصوص تحریم ظریف، گفت: ما بیانیه آمریکا و پاسخ شخصی ظریف را رصد کرده‌ایم. مواضع چین مشخص است. چین با تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده مخالف است. تحریم‌های آن‌ها تاثیر مثبتی ندارند. تنها از طریق مذاکرات می‌توان راه حلی برای مناقشات دست یافت.

"خورخه آریزا" وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز در پیامی توییتری در در واکنش به تحریم شدن ظریف، نوشت:دولت آمریکا باور دارد که با اعمال تحریم‌های نامشروع علیه ظریف می‌تواند صدای وی را خاموش کند. آمریکا هیچ‌ وقت مذاکره و دیپلماسی را نمی‌پذیرد. شان ملت جمهوری اسلامی ایران و سایر مردم آزاده جهان تنزل‌ناپذیر است.

 

اهداف و پیامدهای تحریم ظریف از دید تحلیل‌گران

 

اما در مورد اهداف و پیامدهای تحریم ظریف نیز شماری از تحلیل‌گرانی نظراتی را مطرح می‌کنند، برای نمونه مجتبی جلال زاده پژوهشگر، کارشناس مسایل بین الملل و سیاست های آمریکا بر این باور است که تحریم محمد جواد ظریف یعنی تحریم گفتگو و مذاکره و خلاف گفته های پیشین رئیس جمهور آمریکا و پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مبنی بر آمادگی مذاکره بدون پیش شرط با ایران است و نشان دهنده سیاست یک بام و دو هوای آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران است.

وی تصریح کرد: اهداف اصلی آمریکا در تحریم وزیر خارجه ایران سه موضوع دارد، فشار حداکثری به ایران، امنیتی ساختن و اجماع حداکثری علیه ایران و نا امن سازی داخلی. در واقع آمریکایی ها سعی دارند به هرگونه ای که شده فشار را به بالاترین حد خود برسانند تا ایران حاضر به مذاکره شود. در مجموع اینگونه باید گفت که آمریکایی ها دیگر به دنبال مذاکره در برنامه ای هسته ای ایران نیستند و فراتر از آنرا می خواهند.

در یک تحلیل دیگر "ایو بوردیون"، ستون نویس روزنامۀ فرانسوی لزاکو، چاپ پاریس، در یادداشتی با عنوان" پیام های مبهم ترامپ به تهران، "، تحریم ظریف ظاهراً اقدامی سمبلیک می‌داند، چرا که وزیر ایرانی حساب بانکی در خارج از کشور ندارد، در واقع واشنگتن پیام های متضادی را به تهران ارسال می کند، بر حسب همان شیوۀ مذاکره مختص ترامپ که می‌گوید " عرصه را بر تو تنگ می کنم اما می شود راهی برای مصالحه پیدا کرد".

وی در بخش دیگری  از تحلیل خود تصریح می‌کند: به نظر می رسد برای دولت ترامپ کنار گذاشتن جواد ظریف- مذاکره‌کننده اصلی توافق هسته‌ای در سال 2015 اهمیت چندانی نداشته باشد. ظاهرا هدف ترامپ از چنین تصمیمی القای این مسئله است که او تنها با رهبر ایران مذاکره خواهد کرد.

 

موضع عجیب و غریب کیهان

 

در این میان روزنامه کیهان تحلیلی از تحریم ظریف ارائه کرد که تعجب آمیز بود. این روزنامه نوشت: بعید نیست که تحریم آقای ظریف با این انگیزه صورت گرفته باشد که دولت را به سوی مذاکره با اروپا ترغیب کند. و از آنجا که تروئیکای اروپا بارها به صراحت اعلام کرده است که در برخورد با ایران با آمریکا اختلاف راهبردی ندارد، چنانچه تحریم آقای ظریف با انگیزه یاد شده صورت گرفته باشد رویکرد دولت به اروپا، افتادن در چاه عمیقی است که آمریکا و اروپا متحدا پیش پای ایران اسلامی حفر کرده‌اند!

این احتمال نیز قابل اشاره است که با توجه نقش دولت در تحمیل- البته ناخواسته- فاجعه برجام به ملت و نظام، آمریکا با تحریم آقای ظریف که مذاکره‌کننده ارشد کشورمان بوده است، به گونه‌ای غیرمستقیم و با بهره‌گیری از ترفند «تظاهر به مخالفت» در پی آن باشد که برجام را به زیان آمریکا و به نفع ایران جا بزند و از این طریق زمینه‌ای برای ادامه روند قبلی دولت فراهم آورده و برجام‌های ۲ و ۳ و... را نیز در پوشش کنوانسیون پالرمو، FATF، CFT و... به ایران اسلامی تحمیل کند!

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه