همراه ما باشید

محسن رضایی:کاهش واردات کالاهای بی‌کیفیت چینی را خواستاریم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران و چین وارد سطح جدیدی از روابط درازمدت حیاتی و استراتژیک شده اند.

ایسنا: محسن رضایی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: طی برنامه‌ای ۲۵ ساله با چین وارد همکاری شده ایم و بخش‌های سیاسی و اقتصادی را می‌توان از جمله برنامه‌های همکاری دو کشور نامید.  

وی ادامه داد: در سفر اخیر گروه چینی به کشورمان، دیدگاه واحدی میان دولتمردان و سران دو کشور به وجود آمد به گونه‌ای که چینی‌ها خواهان گسترش همکاری راهبردی با ایران شدند.

رضایی تصریح کرد: رابطه ایران و چین از منافع متقابل بسیاری برخوردار است در دوره تحریم‌ها حدود ۳۷ میلیارد دلار ارزش واردات چین بوده است این در حالی است که ایران توانایی دارد تا ۲۰۰ میلیارد دلار با چین صادرات و واردات داشته باشد.

وی گفت: در شرایط کنونی، چین حدود ۴۷۰ میلیارد دلار صادرات به آمریکا و همین مقدار به اروپا دارد و کل صادرات چین را می‌توان حدود ۲ هزار میلیارد دلار برآورد کرد و حدود ۳ هزار میلیارد دلار هم ذخیره ارزی به نام خود ثبت کرده است.

رضایی افزود: ایران کانون انرژی جهان است و چین به شدت نیازمند نفت و گاز و انرژی است و ما هم به فناوری‌های نوینی که چین سریعتر از اروپا و امریکا به دست ما می‌رساند نیازمندیم پس منافع متقابل ایران و چین بسیار است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما کاهش واردات کالاهای بی کیفیت چینی را خواستاریم و متأسفانه در ایران برخی تجار به دنبال کالای کم ارزش و بی کیفیت چینی هستند و در چین همچنین افرادی کم نیستند بنابراین ما خواهان واردات کالاهای مرغوبی هستیم که چین به اروپا و امریکا صادر می‌کند.

وی افزود: با این که یکی از شعارهای جمهوری اسلامی در صدر انقلاب؛ نه شرقی، نه غربی بود، اما منظور از شرقی همان شرق انحصار طلب مانند شوروی و غربی مانند آمریکا بود که در واقع اگر در شرق کشورهای قابلی باشند ما حتماً با آنان همکاری خواهیم کرد، ولی متأسفانه غربی‌ها همیشه مانند استاد شاگردی به ما نگاه می‌کنند که این نگاه در شرق وجود ندارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: عده‌ای در کشور هستند که به دنبال آزادی در داخل و نوکری در خارج از کشورند آزادی را نباید فقط محدود به داخل کشور دانست و باید در روابط خارجی هم آزادانه رفتار کنند، اما نمی‌شود که در داخل آزاد بود و در خارج دنباله رو امریکا.

رضایی گفت: در ارتباط با چین، روسیه و ترکیه در برخی از بخشها، در یک جبهه به نام تحریم‌ها قرار داریم. آمریکا ایران، چین و روسیه را دشمنان خود نامیده است در این بین ما به دنبال برنامه‌های راهبردی با روس‌ها هم هستیم، اما مورد به مورد مثلاً در مورد سوریه، ما در کنار روسیه اقدام راهبردی پیاده سازی کردیم و در سوریه همدیگر را آزمایش کردیم و دیدیم که می‌توانیم با هم کار کنیم و این همکاری تاکنون ادامه دارد.

وی افزود: باشگاه تحریم ها (ایران، روسیه، چین و ترکیه) به عنوان یک ائتلاف بزرگ می‌تواند عامل اقدامات و تأثیرات بزرگ و مهمی باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما می‌توانیم با چین و روسیه یک بلوک جدید و یک تفکر و اندیشه و حرکتی جدید را ایجاد و آغاز کنیم.

رضایی ادامه داد: اگر مردم آلمان و فرانسه به سمت تفکر ضد نظام سرمایه داری و ضد دموکراسی فاسد برگردند ما از آنان استقبال می‌کنیم، ما به دنبال یک نظم نوین بین المللی با نگاه و همکاری‌های جدید هستیم لذا شرق می‌تواند پرچمدار یک نظم بین المللی باشد ما هم می‌توانیم سهمی در این نظم داشته باشیم.

وی تصریح کرد: اروپایی‌ها دچار اشتباهند آنان به ما می‌گویند تند نروید و از برجام خارج نشوید حال بیایند و هزینه این تند نرفتن را بپردازند اروپایی‌ها به تعهدات خودشان در برجام هم عمل نمی‌کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما به دنبال حرکت گام به گام هستیم تا کل منافع هسته‌ای را فعال کنیم و اگر اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل کنند و بگذارند بانک‌های ما در اروپا فعال گردد و نفت ایران را به همان میزان سابق خریداری کنند احتمال دارد که ایران به برنداشتن گام سوم فکر کند.

محسن رضایی افزود: اروپایی‌ها تا شهریور ماه فرصت دارند که به تعهداتشان عمل کنند و گرنه پس از شکست خوردن ترامپ بازگشت اروپایی‌ها دیگر فایده‌ای ندارد و فکر نمی‌کنم ایران در آن زمان نگاه مثبتی به بازگشت اروپایی‌ها به برجام داشته باشد و ممکن است ایران تصمیم جدیدی بگیرد.

وی در خصوص حوادث زنجیره‌ای اخیر و حریم شکنی پهپاد آمریکایی تصریح کرد: مسئول همه این حوادث آمریکاست اسناد ضبط شده‌ای وجود دارد که به پهپاد جاسوسی آمریکا اخطار داده شده بود و بارها به اخطار ما بی توجهی کرده بود، نتیجه‌اش هم همان شد که باید می‌شد.

رضایی درباره توقیف کشتی انگلیسی هم گفت: چرا آنان کشتی ما را توقیف کردند؟ انتظار داشتند ما دست روی دست بگذاریم. اما پس از اقدام آنان ما هم خلیج فارس را در نوردیدیم و کشتی انگلیسی را یافتیم که به اشتباه از آبراه خروجی قصد ورود داشت و از آنجا که حفظ امنیت تنگه هرمز با ایران است بلافاصله دوستان وارد عمل شدند به آن اخطار دادند، اما انگلیسی‌ها گوش نکردند و در نهایت برادران پاسدار ما آن را توقیف و به ساحل آوردند البته براساس حکم دادگاه و قوانین بنادر و کشتیرانی.

وی افزود: ما در مقاومت فعال هستیم یعنی اگر اتفاقی رخ داد دیگر مانند گذشته زیر چشمی رد نمی‌کنیم یک موشک بزنند یک موشک می‌زنیم البته به دنبال جنگ نیستیم و فقط قصد مقاومت داریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: یکی از دلایل افزایش نرخ ارز در سال ۹۷ این بود که مردم شنیدند ناوهای
آمریکایی به خلیج فارس آمده اند و از ترس هجوم بردند برای خرید ارز، اما امسال با علم به اینکه ایران توان نظامی و دفاع از خودش را دارد ثبات در نرخ ارز برقرار شده است.

وی افزود: توانایی ایران در برابری قدرت دفاعی مقابل آمریکا یک رویداد بزرگ در تاریخ ایران محسوب می‌شود ما با یک موشک توانستیم مدرن‌ترین پهپاد آمریکا را زمین گیر کنیم لذا سال‌های آینده را می‌توان سال‌های تضعیف آمریکا در منطقه نامید.

رضایی در خصوص وضع معیشت این روزهای مردم ایران گفت: مگر وضع روزهای قبل از تحریم چیز خوبی بود؟ همه کسانی که در دولت‌های اخیر بر سر کار آمدند، وقتی روی کار آمدند ارز را با قیمتی تحویل گرفتند و پس از چهار سال دومشان، قیمت ارز دو و نیم تا سه برابر شده است و بعد این ارز را تحویل دولت بعدی دادند و دولت بعدی هم به همین منوال. آیا نام این اقتصاد است؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: شرایط تحریمی بهترین زمانی است که ما برگردیم و اقتصاد را درست کنیم چرا باید کسی منتظر این باشد که تحریم‌ها برداشته و وضع مردم خوب شود همین الان دولت آنقدر دارایی دارد که اگر آن‌ها را بفروشد و تبدیل به مولد کند بدون کوچکترین قطره نفتی می‌تواند 10 سال دیگر کشور را اداره کند. با دارایی‌هایی که امروز در کشور وجود دارد اگر در شرایط تحریمی برنگردیم و به اقتصاد قبل از تحریم‌ها و روی پاشنه خودمان بایستیم می‌توانیم به خوبی کشور را اداره کنیم ما در حال حاضر با ۱۵ کشور مرز آبی و خاکی داریم هیچ کشوری نمی‌تواند ۱۵ مرز را اداره کند، ولی ما این کار را انجام می‌دهیم اگر کشور ما صنعتی شود ما باید روزانه یک میلیون بشکه نفت هم وارد کنیم و دیگر فقط فروشنده و مصرف کننده نخواهیم بود.

وی افزود: نباید برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت منتظر رفع تحریم‌ها باشیم می‌توانیم دست به کار شده و ایالت‌های اقتصادی و صنعتی را فعال کنیم و با ایجاد رقابت میان استان‌ها در اقتصاد و صنعت تحرک ایجاد کنیم ما جنگی که وظیفه دولت بود را به مردم واگذار کردیم حالا نباید اقتصادی که وظیفه مردم است را به گردن دولت بیندازیم. در حال حاضر بهترین فرصت است که دولت امور را به مردم واگذار کند تا مردم وارد اقتصاد شوند.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه