همراه ما باشید

همپای افزایش تنش در خلیج فارس و تنگه هرمز

همپای افزایش تنش در خلیج فارس و تنگه هرمز

عبدالله شهبازی

جمعه، ۲۸ تیر ۱۳۹۸/ ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۹ المانیتور مدعی شد که روز قبل سناتور رند پل با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در نیویورک دیدار کرده است. 

روز پنجشنبه پولیتیکو بنقل از چهار مقام دولت آمریکا،‌ بدون ذکر نام، مدعی شد که سناتور رند پل به ترامپ پیشنهاد کرده است که به نمایندگی از او با ایران مذاکره کند. رند پل، سناتور حزب جمهوری‌خواه، مانند پدرش دکتر ران پل، چهره‌ شناخته ‌شده‌ای است با کارنامه قابل اعتنای مواضع صریح علیه سیاست‌های مداخله‌گرایانه آمریکا در خاورمیانه و از این منظر در میان برجستگان کنونی حزب جمهوری‌خواه منحصربفرد است.*

با بقدرت رسیدن ترامپ، سناتور رند پل، برغم تمایز فاحش با تیم قدرتمند دوستان و اطرافیان ضد ایرانی ترامپ، کسانی چون سناتور لیندزی گراهام و جان بولتون و رودی جولیانی که بعنوان حامیان سرسخت نتانیاهو شناخته می‌شوند، کوشید رابطه نزدیک با رئیس جمهور جدید برقرار کند. ترامپ نیز کوشید این توازن را در ترکیب اطرافیان خود ایجاد کند هر چند تاکنون در سیاست منطقه‌ای ترامپ کفه قدرت به سود جناح قدرتمند بولتون و شرکا بوده و رند پل جایگاهی قابل اعتنا نداشته است. 

اگر گزارش‌ پنجشنبه پولیتیکو صحت داشته و رند پل واقعاً از سوی ترامپ مأمور به مذاکره با ایران باشد، این رفتار را باید عقب‌نشینی از مواضع تهاجمی ماه‌های اخیر علیه ایران ارزیابی کرد. این عقب‌نشینی قطعاً به دلیل سیاست استوار تهاجمی روزهای اخیر ایران پدید آمده ولی با توجه به اقتدار تیم ضد ایرانی کاخ سفید روشن نیست تا کجا پیش خواهد رفت. 

ترامپ به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امید دارد. او برای نیل به این موفقیت به حل معضل ایران نیازمند است. در این زمینه، راهکارهای تهدیدآمیز و ماجراجویانه تیم ضد ایرانی کاخ سفید به نتیجه مطلوب نرسیده و کار را به جایی رسانیده که در صورت تداوم می‌تواند برای ترامپ فاجعه‌بار باشد. شاید برکشیدن سناتور رند پل برای حل معضل ایران را، برغم نارضایتی جناح صهیونیستی- ضد ایرانی، بتوان شروعی دانست برای کمپین انتخابات ۲۰۲۰ در زمانی که همه راه‌ها به بن‌بست رسیده است.

درباره نویسنده

امید کرمانی‌ها مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه