همراه ما باشید

کاوش گزارش می‌دهد؛

چراغ سبز دولت به خوداستعفایی رحمانی از وزارت صنعت

چراغ سبز دولت به خوداستعفایی رحمانی از وزارت صنعت

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تلویحا نظر مساعد دولت نسبت به خداحافظی وزیر صنعت را با ضرورت معرفی 2وزیر به مجلس اعلام کرد.

به گزارش کاوش، دولت تدبیروامید در نیمه راه خود به رفتن یکی از وزرای دیگر کابینه و تغییر او راضی شده است. آنها به بهانه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به 2وزارتخانه «صنایع و معادن» و «تجارت و خدمات بازرگانی» می‌خواهند به‌طور مستقیم دست به ترمیم کابینه در بخش صنعت هم بزنند. در حالی که نمایندگان مجلس بعد از تصویب طرح تفکیک وزارت صمت می‌گوید دولت اگر تنها یک وزیر برای وزارتخانه بازرگانی به مجلس معرفی کند کافی است، ولی دولتی‌ها این بار جلوتر از نهاد قانون‌گذاری براساس تفاسیر قانونی خودشان می‌گویند باید 2وزیر به مجلس معرفی کنیم.

نتیجه چنین حرفی جز کنار گذاشتن رضا رحمانی وزیر صنعت از وزارتخانه پرپول دولتی‌ها نیست. ظاهرا در مجلس هم طیف گسترده‌ای از نمایندگان نمی‌خواهند رحمانی تغییر کند. ارتباطات برخی نمایندگان مجلس با مفاسد اقتصادی بخش خودروی کشور مهمترین علت در حمایت از شرایط موجود این وزارتخانه برشمرده می‌شود.

در شرایط مشابه متزلزل قبلی برای سایر اعضای کابینه، حسینعلی امیری معاون اول پارلمانی مجلس پیشاپیش پالس‌هایی درخصوص نظر مساعد دولت نسبت به تغییرات کابینه ارسال کرده بود. از جمله در جریان اعلام وصول طرح استیضاح مسعود کرباسیان در مردادماه سال97، احمد امیرآبادی عضو هیأت رئیسه مجلس در توئیتی به نقش معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در این استیضاح اشاره و توئیت کرد «معاون پارلمانی رئیس جمهور بسیار تلاش کردند که حتما استیضاح اعلام وصول بشود و چند بار هم بالا آمدند و به رئیس مجلس گفتند که چرا اعلام وصول نمی‌کنید؟» این مسئله اگرچه از سوی دفتر حسینعلی امیری تکذیب شد، اما بعدتر در دفاعیات نه چندان جدی روز استیضاح از کرباسیان و افتادن وی از کرسی وزارت، صحبت‌های امیرآبادی نزدیک‌تر به واقعیت آمد.

این بار هم معاون پارلمانی رئیس‌جمهور پیام قطع دلبستگی دولت و رحمانی در کابینه را تلویحا صادر کرده است. او در حاشیه جلسه هیأت دولت با اشاره به برخی تفسیرها درباره ضرورت نداشتن معرفی 2وزیر و کافی بودن معرفی وزیر بازرگانی اعلام کرد «قانونگذار در صلاحیت وزارتخانه‌ها تغییراتی نیز ایجاد کرده که این هم دلیلی بر این است که به اعتقاد بنده باید ۲وزیر معرفی شود ولی به هر حال باید صبر کنیم و ببینیم که نظر شورای نگهبان در این زمینه چه خواهد بود و رئیس جمهوری در این خصوص چه تصمیمی می‌گیرند.»

 وزارت صنعت پرحاشیه‌ترین وزارتخانه این روزهای دولتی‌هاست. مدیران صنعت بخش خودرویی آن گرفتار چتر نظارتی دستگاه قضا شده‌اند و در بازداشت به سر می‌برند؛ عملکرد انتقادبرانگیز آنها قبل از هر چیز متوجه رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت است. رخوت و بی‌تحرکی در سایر بخش‌های صنایع نیز مدیریت رحمانی در این وزارتخانه را به چالش کشیده‌اند و تقریبا ادامه کار را برای او ناممکن کرده‌اند.

دولت سال گذشته در جریان گرانی‌ها تن به تغییر برخی وزرا و اعضای کابینه داده بود. ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با شدیدترین انتقادها نسبت به عملکردش در حوزه ارزی درنهایت مردادماه سال97 جای خود را به عبدالناصر همتی داد. از آن طرف مسعود کرباسیان وزیر سابق اقتصاد با مطالبات گسترده عمومی نسبت به تغییر تیم اقتصادی دولت استیضاح شد و فرهاد دژپسند راهی ساختمان وزارتی در میدان امام خمینی(ره) تهران شد. این در حالی بود که چراغ سبز تغییر کرباسیان را همان روزها دولتی‌ها به مجلسی‌ها نشان داده بودند و می‌خواستند وزن تغییرات کابینه را بین دولت و مجلس و خوداستعفایی برخی از آنها تقسیم کنند. عباس آخوندی جزو دسته آخر بود که با نارضایتی دولت از عملکردش استعفا داد.

درباره نویسنده

محمد رضايي‌پور مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه