همراه ما باشید

اولیانوف: هیچ محدودیت قانونی درباره برنامه موشکی ایران وجود ندارد

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی به سئوالاتی در خصوص برجام و برنامه دفاع موشکی ایران پاسخ داد.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین امروز شنبه در پیام هائی توئیتری به سوالاتی در خصوص توافق هسته‌ای ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ میلادی (۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴) کشورهای ۱+۵ با ایران موسوم به برجام و نیز برنامه دفاع موشکی تهران پاسخ داد.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در پاسخ به سئوال «وقتی توافق هسته‌ای منقضی شود، چه اتفاقی می‌افتد؟» نوشت: با ایران (بعد از انقضای توافق هسته‌ای) شبیه دیگر اعضای ان‌پی‌تی که سلاح اتمی ندارند، رفتار خواهد شد.

وی در جواب سئوال «برنامه موشکی ایران چطور؟» نیز اعلام کرد: هیچ محدودیت قانونی بر موشک‌ها وجود ندارد و این موضوع شامل ایران هم می‌شود. روسیه پیشنهاد ایجاد رژیم جهانی عدم اشاعه را داد؛ اما از آن حمایتی نشد. به نظر من، موضوع (موشکی) ایران را فقط می‌توان به طور سازنده در چارچوب منطقه‌ای مورد بحث قرار داد. توافق هسته‌ای چارچوب مناسبی برای بحث در این باره نبود.

«میخائیل اولیانوف» جواب پرسش «چرا به ایران اجازه داده شد که ذیل برجام، غنی سازی اورانیوم داشته باشد؟» را اینگونه داد: ایران عضو ان‌پی‌تی است و عضویت هر کشور در آن علاوه بر تعهدات، با برخورداری از حقوقی نیز همراه است. یکی از این حقوق، حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای از قبیل غنی سازی است. محروم کردن ایران از این حق بدون اینکه به رژیم عدم اشاعه آسیب وارد شود، ممکن نیست. ایران با برخی محدودیت‌های موقت ذیل برجام موافقت کرد.

درباره نویسنده

امید کرمانی‌ها مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه