همراه ما باشید

زیباکلام: جز صندوق رأی هیچ گزینه دیگری نداریم

زیباکلام: جز صندوق رأی هیچ گزینه دیگری نداریم

زیباکلام گفت: مسائل کلان داخلی و خارجی همانی است که قبل مجلس دهم بود و همان رویه بعد از آغاز مجلس دهم نیز ادامه پیدا کرد. اگر مردمی که به دعوت اصلاح طلبان پاسخ مثبت دادند و در انتخابات شرکت کردند، اگر امروز پرسند چه چیزی تغییر می کند، واقعا من پاسخی ندارم.

تحلیل و خبر سیاسی اینکه این روزها اصلاح طلبان در یک معادله سخت قرار گرفتند. آنها باید تصمیم بگیرند که در قالب چه مدلی می خواهند پا به صحنه انتخابات بگذارند. اگر آمدند و تعداد نامزدهای شان به حدنصاب نرسید، مسیر را ادامه دهند یا خیر. اگر ادامه دادند ائتلاف کنند یا خیر.

در واقع یک تصمیم گیری چندمرحله ای پیش روی خود می بییند که در نهایت به مسئله اقبال مردمی ختم می شود. یعنی باید طوری معادلات را در کمپین انتخاباتی شان حل کنند که با اقبال مردم مواجه شوند.

صادق زیباکلام درباره میزان اعتبار باقی مانده اصلاح طلبان نزد مردم به مثلث آنلاین گفت: خودم ماندم به چه زبانی و با چه توجیهی به مردم بگوییم در اسفند 98 در انتخابات شرکت کنند. اگر یک نفر از من بپرسد «صادق زیباکلام سال 94 شما و بزرگان اصلاحات اینقدر تلاش و تقلا کردید که لیست امید رأی بیاورد و 100 نفر هم این فراکسیون در مجلس عضو دارد، بفرمایید این 100 نفر در 4 سال نمایندگی مجلس چه کردند؟» واقعیت این است که در مقابل این پرسش با نهایت تأسف و شرمندگی من پاسخی ندارم.

وی افزود: دریغ از یک نطق قبل از دستور موثر که یک نفر از 100 عضو فراکسیون امید انجام داده باشد. حال بماند که تلاشی هم نکردند تا طرح مهمی را تدوین و با پیگیری موثر به سرانجام برسانند. بالاخره فراکسیون امید یک سوم کرسی های مجلس را در اختیار دارد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: امروز باید واقعا به این سئوال جواب داد که فراکسیون امید باعث شد چه مسئله ای در کشور حل شود؟ کدام گره را در حوزه سیاست خارجی باز کرد یا باز کردن آن گره را تسهیل کرد؟ چه فعل و انفعال مهم سیاسی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را از درون مجلس کلید زد؟ متأسفانه در هیچ زمینه تأثیرگذاری بر کشور تغییری صورت نگرفت که ریشه در عملکرد فراکسیون امید داشته باشد.

فقط می‌توانم بگویم به عقب نرفتیم
 
وی ادامه داد: مسائل کلان داخلی و خارجی همانی است که قبل مجلس دهم بود و همان رویه بعد از آغاز مجلس دهم نیز ادامه پیدا کرد. اگر مردمی که به دعوت اصلاح طلبان پاسخ مثبت دادند و در انتخابات شرکت کردند، اگر امروز پرسند چه چیزی تغییر می کند، واقعا من پاسخی ندارم.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: فقط می توانم این توضیح را بیان کنم که شرکت در انتخابات مجلس دهم و انتخابات ریاست جمهوری سال 96 این حُسن را داشت که به عقب نرفتیم و همین مسئله را می توان یک گام به جلو دانست. یعنی همین که نفوذ و حضور جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی کاهش پیدا کرد و جریان حاکم بر دولت در سال های 84 تا 92 نتوانست قوه مجریه را بگیرد، موفقیت و پیشرفت محسوب می شود.

وی افزود: البته خیلی از رأی دهندگان به اصلاح طلبان این اتفاقات را کافی نمی دانند و حتی طرح این مسائل را عذر و بهانه تصور می کنند تا اصلاح طلبان دوباره با این عذر و بهانه ها آنها را راضی به حضور در پای صندوق های رأی کنند بنابراین یک سئوال اساسی این است که برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات باید چه کار کنیم.

بلایی که روحانی و فراکسیون امید بر سر ما آوردند قانع‌کردن جامعه سخت است
 
زیباکلام اظهار کرد: اصلاح طلبان الان دو سه گروه شدند، برخی می گویند باید در انتخابات شرکت کنیم، در مقابل گروهی مخالف شرکت در انتخابات هستند، گروه سوم نیز نظر مشارکت مشروط را بیان کردند اما این مقدمه کار است، بزرگترین مشکل مجاب کردن و قانع کردن کسر قابل توجهی از اقشار و لایه های تحصیلکرده جامعه است که بیایند و در انتخابات شرکت کنند. چون با بلایی که آقای روحانی و فراکسیون امید بر سر همه ما آورد واقعا خیلی دشوار است که بشود طرفداران بدنه اجتماعی اصلاح طلبان را برای مشارکت در انتخابات مجاب کرد.

نمی‌خواهم مردم را از جبهه پایداری بترسانم تا پای صندوق رأی بیایند
 
وی افزود: در مقابل کسانی که می گویند «چه فایده ای دارد در انتخابات شرکت کنیم؟»، می گویم «چه بخواهیم و چه نخواهیم به جز صندوق رأی گزینه دیگری برای تغییر وجود ندارد و اگر در انتخابات شرکت نکنیم به عقب می رویم و مجلس را به جبهه پایداری واگذار می کنیم.

جز صندوق رأی هیچ گزینه دیگری نداریم

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: البته براندازها و فَرَشگردها، من را متهم می کنند به اینکه نقش صادق زیباکلام این است که بیاید مردم را از جبهه پایداری بترساند تا آنها را به پای صندوق رأی بکشاند اما واقعا این طور نیست، من عمیقا و با تمام وجود معتقدم به جز صندوق رأی هیچ گزینه دیگری نداریم متنها باید کاری کنیم بخش انتخابی نظام قوت و قدرتش بیشتر شود و تنها راهی که برای پیشرفت، تغییر و تحول در کشور وجود دارد همین است.

درباره نویسنده

امید کرمانی‌ها مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه