همراه ما باشید

بیادی: احمدی نژاد برای ریاست‌جمهوری می‌آید نه مجلس

بیادی: احمدی نژاد برای ریاست‌جمهوری می‌آید نه مجلس

حسن بیادی دبیرکل جمعیت آبادگران جوان گفت: رای احمدی نژاد خیلی بالاست و بعید نیست که حتی اصلاح طلبان هم به او رای دهند.

این روزها محمود احمدی نژاد را طور دیگری می بینیم. او به جای بست نشینی و حمایت از رفقای نزدیک خود یا سکوت کرده یا بیشتر به فعالیت در شبکه های اجتماعی سرگرم است. برخی معتقدند این حرکات او زمینه چینی برای یارگیری اجتماعی است تا یک اقدام سیاسی را پشتیبانی کند.

اما محمود احمدی نژاد نشان داده که برنامه ها و تفکراتش قابل پیش بینی نیست. سابقه او در دوره ریاست جمهوری اش حکایت از آن می کند که می کوشد روی موج توده ها سوار شود. رفتارهای امروز او نیز همین را نشانن می دهد. محمود احمدی نژاد برنامه دارد، شاید این نه تحلیل سیاسی بلکه یک خبر سیاسی هم محسوب شود.

محمود احمدی نژاد فضا سنجی شبکه های اجتماعی را در دستورکار قرار داده تا متوجه شود باد از کدام طرف می وزد، وقتی باد با سرعت ایده آل مدنظر او شروع به وزیدن کرد بادبان ها را بالا می دهد. حالا برخی سیاسیون زمان اجرای این برنامه محمود احمدی نژاد را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی می دانند و برخی دیگر انتخابات ریاست جمهوری 1400. هر چه هست باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی می افتد.

حسن بیادی دبیرکل آبادگران جوان، فعالیت سیاسی و سیاست ورزی را حق محمود احمدی نژاد می داند اما می گوید «برنامه او برای انتخابات مجلس نیست، محمود احمدی نژاد برای ریاست جمهوری می خواهد بیاید».

مشروح گفتگو با حسن بیادی را در ادامه بخوانید.

*****

احمدی نژاد برای ریاست‌جمهوری می‌آید نه مجلس
*به نظر شما احمدی نژاد وارد انتخابات مجلس می شود؟

            ⁃           البته جوابم منفی است ولى همانطور که آقای لاریجانی و آقای قالیباف و دیگران حق ورود دارند این حق را نمی توان از ایشان گرفت. ایشان هم احتمال دارد که حضور پیدا کنند.

 

*چرا فکر می کنید آقای احمدی نژاد وارد انتخابات مجلس نمی شود؟

            ⁃           منظورتان این است که خود ایشان وارد انتخابات شوند؟

 

*بله نامزد انتخابات مجلس!

            ⁃           نه، نمی شود.

روحیات احمدی نژاد را می شناسم 
*چرا؟

            ⁃           بنده حدسم را می گویم. با تحلیل هایی که دارم ایشان قصد ندارد. چون روحیات ایشان را می شناسم و چندین سال با ایشان کار کردم. لذا فکر نمی کنم ایشان کاندید مجلس شوند. شاید دوباره برای ریاست جمهوری کاندید شود ولی برای مجلس فکر نمی کنم تمایلی داشته باشد.

 

*برای انتخابات 1400 با توجه به اینکه سال 96 رد صلاحیت شد، چطور؟

            ⁃           حتماً ویقیناً ورود ایشان بستگی به شرایط روز دارد اگرچه ایشان هم یک جایگاه ویژه ای در جامعه مخصوصاً محرومین دارند. نه تنها در ایران که به نظرم در جامعه بین الملل هم جایگاه ویژه ای دارند. 

 

*می گویند که آقای احمدی نژاد دیگر ظرفیت رای مثل سالهای 84 و 88 در جامعه را ندارند.

            ⁃           چه کسی می گوید؟ اینکه گوینده کیست مهم است.

 رای احمدی‌نژاد خیلی بالاست حتی اصلاح‌طلبان هم به او رای  می‌دهند
*شما چه می گویید؟
            ⁃           نظرم این است که رای ایشان خیلی بالاست و بعید نیست که حتی اصلاح طلبان هم به او رای  ندهند!

 

*اگر برای 1400 نامزد شوند در جامعه قطب بندی ایجاد می شود؟

            ⁃           ما چون ساختار مدیریت اجرایی کشورمان معیوب است و اشکال دارد هر پدیدهه جدیدى قابل تصور است مثل اینکه یک یخچالى  خراب میباشد که هر غذایی داخلش بگذارید خراب می شود مگر اینکه سنگ باشد. یا از جامدات باشد که نیاز به یخچال نداشته باشد تا کنون تعجب نکرده و ندیه اید و سوال برایتان ایجاد نشده که چرا هر کس بر هر مسئولیتى قرار می گیرد  با «به به» می آید و با «اَه اَه» می رود. این نشان می دهد که ساختار غلط است. هم ساختار اجرایی غلط است و هم به تبع آن ساختار انتخاباتمان غلط است. نوع انتخاباتمان و روشش غلط است. اما هیچکس حاضر نیست تغییرش دهد. من فکر نمی کنم هیچ جای دنیا چنین سیستم انتخاباتی باشد. اگر هست شما به من بگویید.

احمدی نژاد بیاید جامعه دوقطبی می شود
*اگر احمدی نژاد بیاید جامعه دوقطبی می شود.
            ⁃           همانطور که در پاسخ سؤال قبل بیان داشتم چون ساختار غلط است، حتما دو قطبى می شود اگر تاریخ را مطالعه کنید از اول انقلاب همیشه دوقطبی بوده و الان هم هست. البته دو قطبی بودن همیشه منفی نیست. خیلی موقع ها هم مثبت است. مثلا الان در آمریکا یا خیلی از کشورهاى پیشرفته هم دوقطبی است اما  فرقش این است که در آنجا مردم نقش اساسی در انتخابات دارند. یعنی نقش باندهای متصل به قدرت و ثروت کمتر از احزاب است. یعنی آثار احزاب فراگیر و موثر خیلی بیشتر از باندهاست و نقش و مشارکت مردم خیلی شفاف تر و بیشتر است.

درباره نویسنده

امید کرمانی‌ها مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه